top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

אחד מתוך מיליארד

ההשפעה של פעולות היחיד בתוך המערכות השלטוניות והפוליטיות המתאמות ומנהלות מיליארדי אנשים הופכות לזניחה בהכרח ומנותבות ממסד כמעט לחלוטין.


המערכות הגדולות מסמנות את נתיב הפרט בתוך מבוך ביורוקראטי כלכלי פוליטי תרבותי ,עד שהיכולת לחרוג מהרשת הינה אפסית . גופי השלטון המנהלים חיי מיליארדים גם קובעים את דרכי ההצטיינות וההתבלטות של הפרט בתוכם ומנתבים אותו למסלולים בלתי מזיקים מבחינת השלטון וחסרי השפעה של ממש על המרקם הפוליטי חברתי. הצטיינות אישית בספורט או באקדמיה במדע או באומנות או בשירות הצבאי ,חשובה ככל שתהייה לפרט ולהתפתחותו, אין בה כוח לשנות את הנתיב בו מתגלגל העולם.


לפעמים נדירות קם לו אדם מתוך ההמון ובוחר לו נתיב משלו, פורץ את המסגרות בהן הוא חי ומנסה לשנות את כיוון סיבובו של העולם. כזה הוא כיום המאבק שמתנהל על טיפת חופש מעריצות חיסיון המידע השלטוני שמנהל ג'וליאן אסאנג' (מבלי לקבוע דבר על אופיו ואישיותו אלא על טיב מאבקו).

גוליאן אסאנג: יחיד על הכוונת


המאבק אותו מנהל אסאנג הוא מאבק בשם כל המיליארדים האנונימיים שגורלם נקבע על ידי מכניזם ביורוקראטי, המוסתר בדיסקים מאובטחים, כמעט ללא אפשרות של ידע או השפעה על תכנם, בכל מדינה בעולם כולל העולם הנקרא חופשי. המאמץ המתואם על ידי מדינות רבות לשים יד עליו ועל שכמותו בניסיון להמשיך ולקבור במרתפים את העוצמה הטמונה בחיסיון של פעולות השלטון היו צריכות לגייס כבר מזמן מיליוני תומכים לפרצה שאליה נכנס אסאנג, שיש בה כדי להעמיד לביקורת ציבורית אמיתית את אלה השמים עצמם לנהל את חיינו בעולם. יחיד כנגד כול הסיכויים.

ראול ואלנברג. יכול היה לנהל חיים נוחים


החודש לפני מאה שנה נולד בן לאחת המשפחות היותר ידועות בשבדיה, משפחת ואלנברג. ראול הצעיר יכול היה לנהל חיים נוחים חסרי דאגה מתחת לדגל השוודי הניטראלי ולהגיע בכל יום למשרדו ברחוב סטראדנווג היוקרתי בשטוקהולם, באותם ימים סוערים של התפרצות רצחנית חסרת תקדים באירופה.

אך וולנברג הצעיר שנחשף לגורל היהודים באירופה על ידי נציג הארגון האמריקאי לסיוע שמשרדו שכן באותו בית משרדים בשטוקהולם. הוא יצא לבודפשט במשימה להצלת יהודים מכבשני אושוויץ. השוודי הזר בעל החינוך המעולה נצר למשפחה מהמכובדות באירופה, החליט לעשות מעשה ויצא למשימת יחיד.

על פי הערכות פעולותיו של וולנברג הצילו יותר יהודים ממעשיו של כל יחיד אחר בתקופת השואה.


ואלנברג הצליח לחלץ אלפי יהודים מהונגריה שהיו נתונים תחת משימת השמדה מתוכננת בניצוחו של אדולף אייכמן, אך נפל עצמו קורבן למשטר רצחני אחר ששחרר את הונגריה מהנאציזם. על פי הידוע נתפס ראול ואלנברג ונלקח בחשאי למרתפי הבולשביקים במוסקבה ומאז נעלמו עקבותיו. נזכור אותו ואת מעשה היחיד שלו.


אוגוסט 20124 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כיצד להיעשות סופר מקורי בתוך שלושה ימים

על לודוויג ברנה “וְיֹתֵר מֵהֵמָּה, בְּנִי הִזָּהֵר: עֲשׂוֹת סְפָרִים הַרְבֵּה אֵין קֵץ, וְלַהַג הַרְבֵּה יְגִעַת בָּשָׂר”. אזהרה זו של קהלת, באה למי שמחפש את היושר והאמת בכתיבה. ועוד אמר “בִּקֵּשׁ קֹה

bottom of page