top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

אי של שפיות ליברלית

הצעה לראש העיר חולדאי – אוטונומיה לתל אביב


רון חולדאי צילום: PD-USGov he.wikipedia.org


בשבת האחרונה ניצלנו את הגינה הציבורית הקטנה הנקראת כיכר מסריק למפגש משפחתי. זוהי פינת נוי שיש בה צל, שקט, ארון ספרים חילוני שיתופי וניקיון ששומרים עליו התושבים ועובדי העירייה גם בשבת. מוקפת בבתי קפה שלווים הפתוחים בבוקר שבת, נראית הכיכר כלקוחה מארץ אחרת. לכאורה זוטות, למעשה הכול. אי של שפיות ליברלית, של חיים עירוניים כמו בלונדון ניו יורק או ברלין.


בכתבה על אודות תנאי המחיה במגזר הערבי אמרה-התלוננה השבוע אישה צעירה: "בתל אביב בונים גנים ציבוריים לכלבים ואצלנו אין אפילו גנים לילדים". גם בערי החרדים אין די גינות נוי לילדים, וכלבים הם חיה מזיקה בל תיראה. אפשר לומר שתל אביב כבר מזמן מתפקדת היטב בתוך הכאוס, אי של סובלנות יחסית בתוך המתח החברתי שהתעצם בשנים האחרונות במדינה שבה בכל טיול בכבישים הבין-עירוניים טמונה סכנה לדקירה או למוות מידי נהג פרא. בארץ הברדק שבה הסתה ואוזלת יד מגיעות מלמעלה, מממשלת ישראל, נשארת תל אביב על מגרעותיה כאי שמאפשר בינתיים חיים ליברליים ללא כפייה או הצקה. אל תל אביב מגיעים גם צעירים חרדים, צעירים ערבים וגם זוגות חד-מיניים כדי לחיות חיים חופשיים ללא לחץ החמולות או הרבנים וללא פחד.


ראש העיר חולדאי ניסה לתרגם את התופעה האורבנית המלבבת שבראשה הוא עומד כבר שנים רבות ולהאציל מסמכותו וידענותו וטוהר כפיו לזירה הפוליטית הארצית ונכשל כישלון חרוץ. הרבה ישראלים אינם רוצים חיים כמו בתל אביב. הם רוצים ערכים אחרים ומסגרות חיים שונות, ורצונם – כבודם. בבושת פנים נאלץ האיש לחזור למשכנו ברחוב אבן גבירול ולהמשיך לפקח על הקמת מסלולי רכיבה לאופניים והקמת פינות לכלבים בגנים ציבוריים.


גם קטלוניה ולומברדיה ופלנדריה, כמו תל אביב, הן מחוזות משגשגים בארצות הנהנות מעושרם, מתרבותם ומהמיסים שתושבי המחוזות הללו משלמים. שלושת המחוזות הללו בחרו לא לשנות את אופיין ומהותן של ספרד או איטליה או בלגיה, אלא בחרו להיפרד מהן. עד כה אומנם כשלו המאמצים של חבלי ארץ אלה להיפרד מהמדינה הלאומית שאליה הם משתייכים, אך מן הסתם זהו הכיוון הנכון.


גם תל אביב נבדלת במהותה, בתרבותה ובתפיסת העולם שהתגבשה בה מראשיתה מערים דוגמת ירושלים, בני ברק, נצרת וביתר עילית. הצהרת העצמאות נחתמה בשדרות רוטשילד בתל אביב ולא ליד הכותל בירושלים! גם ב-1948 הייתה תל אביב מעוז החיים הליברליים השפויים, המרכז התרבותי של המדינה והמקור העיקרי לעושר ולביסוס הכלכלי של המדינה הצעירה.


לו עצתי הייתה נשמעת, היה על מר חולדאי להכריז ביום העצמאות הקרוב על אוטונומיה לתל אביב, שהרי להינתק ממדינת ישראל אין זה אפשרי, יהיה זה אקט סמלי שפירושו מתן קדימות לערכים הומניים-ליברליים על לאומנות, מתן קדימות לתושבי תל אביב והערים הסמוכות לה הרוצות להתאחד תחת אותם הערכים המאפשרים אורח חיים חופשי מכפייה דתית, ושל שוויון בחובות.

28 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כיצד להיעשות סופר מקורי בתוך שלושה ימים

על לודוויג ברנה “וְיֹתֵר מֵהֵמָּה, בְּנִי הִזָּהֵר: עֲשׂוֹת סְפָרִים הַרְבֵּה אֵין קֵץ, וְלַהַג הַרְבֵּה יְגִעַת בָּשָׂר”. אזהרה זו של קהלת, באה למי שמחפש את היושר והאמת בכתיבה. ועוד אמר “בִּקֵּשׁ קֹה

bottom of page