top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

אל מחוזות השלג הרחוקים

עוד חורף מוכה קורונה, אתרי הסקי היפים דלילי גולשים,

מהקישור המצורף אפשר להבין את הסיבוכים והדרישות הנובעות מהמגיפה שטרם שככה למי שמתעקש לגלוש.


זו הזדמנות אולי לזכור את הרי האלפים הנמשכים בגבולה המזרחי של צרפת ומפרידים אותה מאיטליה בימים אחרים טרום ספורט גלישת השלג. ההרים הגבוהים נחשבו כחומת מגן טבעית, בין איטליה לצרפת, אך ככל הגבולות הטבעיים, הם מדומיינים וניתנים למעבר. זאת הוכיח כבר חניבעל שגלש ממעברי האלפים המושלגים עם צבאו לעמק הפו.


יוליוס קיסר בספרו מלחמות הגאלים מתאר את מסעו לעבר ג'נבה וחציית האלפים.

נפוליאון בן דמותו המודרני של יוליוס קיסר, יצא למערכה הצבאית באיטליה ב1800 תוך שהוא חוצה במעבר סן ברנרד, הדרך בה צעד או רכב יוליוס קיסר אך בכיוון ההפוך.


נפוליאון חוצה את האלפים ציור ידוע של ז'אן לואי דויד


כשפרצה מלחמת העולם השנייה ב 1939 ,ספטמבר ,עמד הדוצ'ה האיטלקי על דעתו או שוכנע בידי יועציו שלא לנקוט עמדה ולא להצטרף בשלב הראשון למי מהצדדים הלוחמים וזאת למרות קשרי איטליה הפשיסטית וגרמניה הנאצית שנכרכו ב"חוזה הפלדה", ברית הגנה ושיתוף פעולה שנחתמה ארבעה חודשים קודם לכן. איטליה היתה מותשת כלכלית וצבאית ממעורבותה בחבש, וממאמציה לשמור על שליטתה בג'יבוטי ובלוב.


החתימה על "ברית הפלדה" בין הפשיזם לנאציזם מאי 1939


לאחר כיבוש פולין ולאחר מכן נורבגיה פנה היטלר ללכידת המלקוח הגדול, צרפת. במאי 1940 פרצו הגרמנים מצפון אל צרפת ובשבוע הרביעי של חודש יוני היפה ניהלו כבר את המו"מ לשביתת נשק. אז, בניסיון אחרון לתפוס נתח מהטריטוריה הצרפתית, הודיעה איטליה על הצטרפותה לציר של היטלר ופלשה לצרפת המובסת דרך הרי האלפים. במהלך ארבעה ימים בהם מנהלים נציגי צרפת ואיטליה מו"מ לשביתת נשק , ניהלו האיטלקים פעילות חפוזה של העברת כוחות מהמישורים הגדולים אל עבר הפסגות המוגנות של האלפים.


אלמלי החליטה ממשלת צרפת להיכנע, ספק אם היו האיטלקים מצליחים להגיע לפסגות המוגנות היטב. האיטלקים כבשו שטח של כשמונה מאות קילומטרים מרובעים והגיעו להסדר על פיו יוקם שטח מפורז של חמישים ק"מ מהגבול לתוך שטח צרפת.


מעז יצא מתוק, מיוני 1940 ועד נובמבר 1942, מועד בו פלשו בנות הברית לאפריקה ,היה האזור היפה ,סבוי [סבואה] ,שבו שוכנות העיירות הציוריות אנסי, שמברי, והעיר גרנובל ואתרי הסקי היפים, בשליטת הצבא האיטלקי. למעשה עד לנפילת מוסוליני ב 1943,לא נתנו האיטלקים לגסטפו ולמשתפי הפעולה הצרפתיים לפגוע באלפי יהודים, פליטים שנסו לאזור, והעלימו עין ממבריחי הגבול שהעבירו ילדים ובוגרים יהודים לשווייץ וחייהם ניצלו. היחס הטוב שקיבלו יהודים תחת השלטון האיטלקי היה שונה לחלוטין מהיחס ליהודים מערבה משם, מקום בו השלטון הצרפתי נעתר לדרישות ההולכות ומחריפות של הגסטאפו במאמץ לחסל את הקהילה היהודית ואת אלפי היהודים שנסו מצפון צרפת לאזור הדרומי בו התקיימה ממשלת וישי הכנועה.


כבר ב1939 כשחיילים פיניים על מגלשיים חיסלו שתי דיוויזיות של הצבא האדום שפלש לפינלנד, הבינו גורמים בצבא האמריקאי כי יש להקים דיביזיית חיילים אלפיניים, חיילים שיתמודדו בלחימה על פסגות המושלגות באירופה.

10th Mountain Divisionחיילי הדיוויזיה ההררית העשירית גויסו מבין בני האזורים ההררים של ארצות הברית והוכשרו למלחמה קשה בתנאי קור ומחסור באזור הררי. על רכס הרי הסלע, הרוקיז, בקולורדו ,הוקם קמפ-הייל ב1941 בסיס להכשרת החיילים ללוחמה בהרים.פסל חייל אלפיני מהדיוויזיה ה 10 בוייל קולורדו


עם פלישת בנות הברית לאיטליה ב1943 השתתפו לוחמי הדיביזיה העשירית בקרבות עזים בהרים המושלגים הן באיטליה ולאחר מכן באוסטריה. חלק מיוצאי היחידה שחזרו לביתם אחרי המלחמה ,שבו לאתר האימונים הצבאי ,שנבחר מלכתחילה באזור המתאים ביותר לגלישה, ובשנת 1960 והקימו שם את עיירת הסקי וייל. Vail co.


ולחברים שביקשו שאשגר שוב קישור לקריאת הספר "תל –אביב קיץ קטלני"


בבקשה-שבוע טוב

אבי גולדברג ינואר 2022

4 צפיות0 תגובות
bottom of page