top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

האדרת נשים

Free Minds 119    האדרת נשים , גנאלוגיה 24 אוקטובר 2013

 

נשים במושב האחורי צילם אבי


בניגוד למה שמתרחש במושבים האחוריים של אוטובוסים המסיעים חרדים מהכא להתם או להיפך ,אצלנו במגזר החילוני ,רשמו הנשים הישג חשוב.  כפי שהובלט השבוע בכל כלי התקשורת : הגברת לילך- אשר- טיפלובסקי מונתה למנכ"ל בנק דיסקונט והיא צועדת בנתיב סלול של בנות מגדרה שכבשו את מנכלו"ת הבנקים ,  בל"ל -הגברת רקפת -רוסק - עמינוח ,ובבנק הבינלאומי  - הגברת סמדר-  ברבר- צדיק.

 אבל את מקום הכבוד לדעתי כבשה השבוע הגברת קרנית פלוג שמונתה לנגידת בנק ישראל  בניגוד לרצונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 ממידע פנים שזלג לאוזני כבדות השמיעה מסתבר כי התנגדותו לא באה על רקע כישוריה של הגברת פלוג אלא  נבעה מהעובדה שלגברת פלוג יש רק שם משפחה אחד מלבד שמה הפרטי ,ולא שניים כנהוג בקרב מנהיגות הכלכלה החדשה,דבר שלדעתו של רה"מ עלול לגרוע משהו מתדמיתה.

ייחוס וריבוי שמות רווח בעבר בקרב משפחות האצולה האירופאיות או המשפחות הרבניות או החסידיות  ששמרו את גלגולי השושלת  אליה התיחשו . ג'ורג' החמישי שנקרא כך על שם הרחובות המלך ג'ורג'  בירושלים ובתל אביב, ידוע גם בשמו המלא מאוד; ג'ורג' פרדריק ארנסט אלברט, מלך אנגליה והאימפריה הבריטית וקיסר הודו הראשון לבית וינדסור נצר בריטי לבית סקסה- קוברג- גותה הגרמני .או המרן שמחה גורנישט -הימלפרב מצאצאי - הצדיק "המאור הקטן"- אברשה אהרון- נפתלי צאצא לאדמו"ר -שכטר וכיוצ"ב . כיום גם רבנים חסרי ייחוס משתמשים בתואר נוסף לשמם לציון סגולותיהם ,הרב רנטגן , הרב  לייזר או הרב סונאר.

למי שזכרונו ארוך מקצה אפו יסתבר כי תופעה זו של ריבוי שמות משפחה ותארים נעלמה מישראל  העממית של שנות החמישים והשישים במאה שעברה שבה למנהל סניף קופ"ח בחולון קראו צביקה' וזה  גם היה שמו של בעל המכולת ברחוב הרצל וגם של כל מ"מ בטירונות. כולם נקראו צביקה' ולכן התארים שהוצמדו להם היו רק לצורך הבחנה ביניהם :  צביקה א' צביקה ב' וצביקה ג' .

 היה נדמה כי במדינה הציונית שהוקמה על ידי המוני יוסי , מוישה'  ושימעונים, לא יהיה צורך כלל בשמות משפחה .אבל ויתור על שמות המשפחה אילץ לתיוג חליפי נוסח הפלמ"ח כיוסי  הגבוה או משה הרזה  ושמעון המסתרק. ולמשתייכות למין היפה  קראו נאווה השמנה, רבקה מגדרה, בתיה היפה וסימה סתם. שמות משפחה הס מלהזכיר.

ולאחר מכך הגיע שלב נוסף באופנת השמות והתארים: שלב הבושה וההסתרה, השמות הפרטיים  מימים ימימה נמחקו כלא היו והוחלפו ,ביובל ,פז ,ליאור ניר וצור וגיא ,שני, עדי ,צפדת ,עוז ועינת . חסל סדר רחל יעקוב נפתלי מלכה ציפורה, אריה וזלמן גם.

ושמות המשפחה? הוחלפו מכורח צו חברתי סמוי לשמות קלילים לא מחייבים : גיל , הרפז ,ארז , ארבל , עזוז וגור,  אין זכר לדבוש או אזולאי וגם לא הירשפלד בלומנקרנץ, ורשבסקי וביטון.

ובמהרה הגיע שלב היוניסקס ; סתיו, גל, יובל ונועם, המשמשים   לזכר ולנקבה כאחד. לכאורה "הקידמה" פרצה, ביטול ההבחנה בין המינים. כל אחד רשאי לקחת לעצמו כל שם שיחפוץ אין זכר ואין נקבה נהדר, ואין התהדרות בזכות אבות!

אז מה קרה לפתע, שכך בחשאי מהדלת האחורית התגנבה  לה מלכת התקשורת הגברת ג'ודי משמרת השמות- מוזס- ניר – שלום- סילבן [איני בקי בסדר הנכון] , והכתיבה סדר יום חדש ,אין יותר סחבקיות! בחזרה למקורות .ואז צצו הגברות הכלכליות  המנהלות, והדוקטוריות מהאקדמיה ומרצונן החופשי העמיסו נטל שמן הכפול, ניצה –כהן- ינובסקי , שפרה- נהרי- קצורה. בת-שבע- מונטג - זיברשלג-לוי? . מה צורך להן בשריון כפול ומכופל  של שמות. מדוע אינן יכולות לחשוף עצמן להתערטל כמו האימהות הקדמוניות שרי רבקה רחל ולאה?  ,לסוציולוגים פתרונים.

6 צפיות0 תגובות
bottom of page