top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

“האיש המשתעל”

אבי גולדברג על סיפור מתח מאת סופרת הילדים מרי לואיזה מולסוורתימי פברואר מביאים עימם כהרגלם את השיעול המתעורר בי בשיא החורף. שיעול טורדני המציק לי ולסובבים אותי, והוא שהזכיר לי את הסיפור שבכותרת.אחד מעמודי התווך של הספרות האנגלית בשלהי המאה ה-19 ומחציתה הראשונה של המאה העשרים היה הירחון הלונדוני The Strand magazine, שבשיאו הפיץ חצי מיליון עותקים מדי חודש. הירחון הנגיש ספרות בדרך של פרסום חדשי של סיפורים קצרים וספרים שפורסמו בו בהמשכים, במיטב המסורת שכבר קנתה לה מקום באירופה של המאה ה-19.


הירחון שמחירו היה שווה לכל נפש מוכר היטב לחובבי ספרות בלשית כבית לגדולי סופרי הבלש של תקופתו. עלילות הבלש הלונדוני שרלוק הולמס, ובהן “כלבם של בני בסקרוויל”, פרי עטו של הרופא ארתור ק.דויל, התפרסם בירחון זה לראשונה בהמשכים, ולאחר מכן נחשב הד”ר דויל לאחד הכותבים שתרמו ביותר להצלחת הירחון. גם בכורי כתיבתה של אגתה כריסטי הצעירה לבלבו מעל ירחון זה. סיפורי ג’ורג’ סימנון הביאו לקוראים מעבר לתעלה את המנייריזם של המפקח הצרפתי מגרה. הסטרנד לא היה ירחון לספרות בלשית דווקא, וגם יוצרים מסוגות אחרות פרסמו בירחון פופולרי זה, וביניהם ווינסטון צ’רצ’יל, לימים ראש הממשלה המפורסם, היסטוריון וצייר, רודיארד קיפלינג ורבים אחרים.


אך תהילתו של הירחון דעכה, ובמחצית המאה העשרים נסגרו משרדי הירחון. שנים רבות נחשבה סגירת הירחון כאבדה לעולם הספרות האנגלית הפופולרית.בשנת 1998 נפתח הסטרנד מחדש אבל הוא נטש את אנגליה והתמקם בארה”ב. במתכונתו החדשה כרבעון, ולאחר מכן כאתר אינטרנטי, נתן שוב ביטוי לקולות הספרותיים של הדור. בלבושו החדש העניק המגזין מקום ליוצרים חדשים של ספרות בלש, וביניהם כותבי ספרות בלשים אנגליים. פרסמו בו טובי כותבי ספרות הבלשית – של רות רנדל, יוצרת הבלש רג’ וקספורד, שעלילותיו הומחזו לסדרת טלוויזיה מצליחה ושל הפרופסור מאוניברסיטת אדינבורו, אלכסנדר מק’קול סמית, יוצר דמותה של הבלשית החכמה, האפריקאית כבדת הגוף מ”סוכנות הבלשיות מס’ 1″, “דמעות של ג’ירפה”.


המגזין ממשיך לנצל את זכויות היוצרים שברשותו ואת הארכיב העשיר שלו ומפרסם מפרי עטם של טובי הסופרים, ביניהם מרק טווין ה.ג’.וולס וטנסי וויליאמס, לצד מייקל קונלי, ג’וזף פינדר וג’פרי דיוור, סופרי מתח מובהקים של היום.


לכתב העת אתר אינטרנטי הנקרא The Strand Mystery Magazine, המספק לחובבי המתח ראיונות, רשימות ביקורת, סקירת ספרי מתח, וסיפורים קצרים של כותבי מתח חדשים, לצד הקלסיקה של סופרי המתח צ’סטרסון, דשיל המט וגרהאם גרין.סיפור קצר ששבה את עיניי היה פרי עטה של יוצרת הידועה כסופרת ספרות ילדים Mrs. Molesworth

הלוא היא מרי לואיזה מולסוורת, הנחשבת כיום לסופרת הילדים הגדולה ביותר של אנגליה עד לימיה. ספרי הילדים שלה פורסמו במחצית השנייה של המאה ה-19 ותחילתה של המאה ה-20, ושחלקן נועדו לנערות – על פי מיטב המסורת הוויקטוריאנית.


הנה חלק מהם:


“גזר, סתם ילד קטן” (1876) על חיי ילד אדמוני עם אחותו האימהית.


“שעון הקוקייה” (1877), שבו נערה עוברת הרפתקאות מופלאות עם שעון קוקייה חכמה.


“חדר הטפטים” (1879), שבו ילד וילדה מגלים ארץ פלאות בחדר סודי.


“האריה המגולף” (1895), שבו ילדה מספרת בגוף ראשון על ידידותה עם פסל אריה הקם לחיים הוא ספרה הנחשב והמפורסם ביותר, ונותן דרור לדמיונה (אפשר לקרוא אותו חינם באתר גוטנברג). ספרים אלו נתנו לה פרסום כ”ג’ין אוסטין של חדר הילדים” וזכו להצלחה מרובה.


היא נפטרה ב-1921.


במרבית סיפוריה משולבים אירועי יום יום עם התרחשויות דמיוניות קסומות, וסגנונה הקולח בטבעיות כבש את לבבות הקוראים הצעירים. חרף נושנותן לא פג קסמן של רבות מיצירותיה, המוסיפות להופיע במהדורות חדשות (על פי לקסיקון אופק לספרות ילדים). מרי לואיזה מולסוורת התפרסמה גם ככותבת סיפורי רוחות על טבעיים למבוגרים.


ברם הסיפור שבו אדון כאן שונה מאוד מכל אותם סיפרי ילדים ויקטוריאניים.סיפור המתח הקצר מפרי עטה “The Man With The Cough” – “האיש המשתעל”, שאותו קראתי בסטרנד, בלילה נטול שינה עקב שיעול חורף טורדני, הוא בהחלט סיפור מתח קצר מושלם, חריג בכתיבתה של הסופרת (אם נתעלם מסיפורי הרוחות שכתבה). אף שאין בו אלימות, יש במעט הדפים שהוא מחזיק בנייה של מתח המלווה את הקורא מרגע שבו מוטלת המשימה על המהנדס הצעיר להעביר תיק מסמכים חסויים, ובהם תרשימי פטנט סודי מגרמניה ללונדון. הכתיבה קולחת והערפול בכל הדרך הארוכה שעושה הרכבת החוצה את אירופה בדרכה מערבה, הדרוש לצורך בניית התעלומה, מתחיל כבר מראשיתה כששיעולו של נוסע אלמוני ברכבת מעורר את חשדו של המהנדס ממעקב וניסיון לגזול ממנו את תיקו ולשבש את שליחותו. אותו שיעול גם מביא לפתרון התעלומה והמזימה לגזלת המסמכים הסודיים בסוף הסיפור.


מוסר השכל: היזהר בשיעולך פן יסגירך!


נספח


הערך על מרי מולסוורט בלקסיקון אוריאל אופק לספרות ילדים כרך ב.מרי לואיזה סטיוארט מולסוורת (1839-1921)


מספרת אנגלייה נולדה ברוטרדם, הולנד ב-29 במאי 1839.
4 צפיות0 תגובות
bottom of page