top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

הזיקית ההיסטורית

הזיקית היא לטאה בעלת יכולת לשנות את צבע עורה בהתאם לתנאי הסביבה ולנסיבות המשתנות. היא מצוידת בעיניים בעלות ראייה פנורמית המשדרות למוחה תמונות מקיפות ומוחה מעבד נתונים המתקבלים וקובע איזה צבע תראה כלפי חוץ.תכונותיה של הזיקית הזואולוגית משמשות כמטפורה לבני אנוש שיכולת הסוואת תכונותיהם האמיתיות ולאלה שמוכשרים להחליף דעותיהם על פי המצב המשתנה וללא עקבות.


בטבע קיימת זיקית נוספת היא הזיקית ההיסטורית שעד לאחרונה לא הצליחו לעמוד על טיבה המדויק .הזיקית ההיסטורית שייכת למשפחת הזיקיתיים ונוכחותה ביקום ידועה מאז נרשם הזיכרון ההיסטורי עלי קלף או פפירוס. הזיקית ההיסטורית חמקמקה כמו הזיקית המצויה וקשה לזהותה בשל יכולתה לשנות את זהותה בתגיות סימנים ושמות שונים שמטרתם כמובן להסוות את מהותה האמיתית. השוני בין זיקית זואולוגית לזיקית היסטורית הוא יכולת הראשונה להחליף צבעים כך שהמתבונן בה אינו מזהה אותה באשר היא נטמעת בטבע ואילו האחרונה איננה ניתנת לזיהוי מכיוון שהיא מחליפה תגיות ,קודים וסימנים ונטמעת בהיסטוריה.


ניסיונות חוזרים ונשנים של מומחים למדעי המדינה, היסטוריונים ורושמי קורות העיתים לזהותה נכשלו ובכל פעם שהיא נלכדה, לא הצליחו החוקרים לחדור את המסווה שמעליה ולרדת אל חקר מהותה.

לאחרונה התפרסם בירחון רב היוקרה "סיינטיפיק ליזארדס רויו" תוצאות מחקר של חוקר צעיר במכון מחקר באזור נידח בו שורצות זיקיות .על פי הנטען הצליח החוקר לפענח את מהות הזיקית ההיסטורית.

על פי המתואר בדפי הכרומו של הירחון ,נקט החוקר בגישה שונה ויישם את המבחנים המוכרים במקצוע הפסיכולוגיה והידועים כמבחני רורשך.


החוקר הצעיר הניח לפניו את הזיקית ההיסטורית שנלכדה בסמוך למכון והתבונן בה היטב כפי שמתבוננים בתצורות כתמי הדיו של מבחן רורשך. הסבלנות השתלמה והחוקר יכול היה לגלות על גבה המפותל והמחוספס של הזיקית את האותיות המתחברות למילה אחת: ש ע ב ו ד.


בדיקת רקמות שנערכה בזיקית ההיסטורית אימתה את התוצאה החד משמעית: הדי. אן .אי אכן מכיל רק יחסי שעבוד. האמת היא שהתאכזבתי מעט כשקראתי את הידיעה הייתי בטוח שמדובר ביותר מכך.


נסעתי למכון הנידח כדי לברר העניין עד תום.עד לפרסום תוצאות המחקר סברתי כי יש יותר בבסיס היחסים ההיסטוריים של החברה האנושית, אך האיש הממושקף בחלוק הלבן עמד על שלו.


הזמנתי לנו קפה ומאפה והוא נענה מייד, בסך הכול חוקר צעיר שהכנסתו נמוכה וקפה ומאפה היא הטבה עבורו .הוא גם ידע כי ימיו במכון המחקר קצרים בגלל פשטנות ממצאיו.


התיישבנו והוא הסביר את ממצאיו: "ללטאה ההיסטורית יש שכבות רבות אותן יש להסיר בזהירות." "כלומר" שאלתי בדריכות והוא השיב "היכן להתחיל" השיב בשאלה "בהתחלה" "יש לך זמן?" שאל כשהוא מסיר את משקפיו שאדי הקפה החם כיסו את עדשותיהם וערפלו את ראייתו,הבנתי שהוא חוקר רציני , לא מניח אפילו לאדי הקפה לטשטש את המציאות.

"ובכן" פתח "אם תקרא את התיאורים ההיסטוריים השונים המופיעים בסיפורי התנ"ך ובסיפורי העמים במזרח הקרוב הקדום, בבבל בשומר באשור בפרס באסיה הקטנה וביוון ,תמצא בהם את הזיקית ההיסטורית הצעירה-שהיא כפי שידוע לך לאור ממצאי מחקרי - שעבוד , כשהיא מחופשת בגלימת מלכות . כל משעבד ראוי לשמו באותה תקופה קדומה לקח לעצמו את התואר מלך ושעבד תחתיו את מי שעד אתמול היה חברו לצייד או למרעה. בכל אותן תרבויות תמצא מייד גם "תיאוריה " המבססת את מעמד המלך והיא תמיד זהה: סמכות מהאלים. הזיקית ההיסטורית מתארת את המלוכה כמוסד נהדר רב הוד ובעל סמכות משמים,ומי שמקבל על עצמו את הנטל המלכותי, אסור בקרבת בני אנוש אחרים שדמם אדום, ומוטב שיתחתן במשפחות מלוכה אחרות והעיקר: הוא המחזיק ברכוש הארצי ומותיר לכפופים לו עמל ויזע".


הוא לגם והמשיך

"אחרי שאתה מקלף בזהירות את השכבה הזו מגב הזיקית ההיסטורית אתה מגלה כי מדובר במספר גברתנים אכזריים המנצלים ,תוך שימוש באלימות קיצונית הנקראת סמכות מלכותית את בני חברתם."


"טוב, זה ידוע ונדוש אבל דברים השתנו מאז ימי קדם ,קמו מוסדות חברתיים אחרים ,בעיקר הממסד הדתי, קמו תנועות חברתיות שהתנגדו והפילו את המלוכות והקימו חברה שוויונית יותר".


"נכון היה רצון טוב של כמה מנוצלים טהורים כמו נביאי ישראל או ישוע הנקרא הנוצרי שקראו לאחוות האדם ולהפסקת הניצול ודבריהם נקלטו אצל המנוצלים והשפעתם יכולה הייתה להביא לחיסול השעבוד ,אבל בדיוק אז נכנסה לתמונה הזיקית ההיסטורית שזה תפקידה. היא ממירה את מוסד המלוכה למשל במוסד הכנסייה אבל במהות היא שומרת על יחסי השעבוד . כנסיית המאמינים הראשונים נתפסה על ידי נצלנים שהשתלטו על נשמות תמימות וחלקו עם שליטי האימפריה הרומית עובדי האלילים את השלל.


זיקית הסוותה היטב את יכולת הניצול החדש שאותו איבדה הקיסרות ומיסדה אותה לכדי כלי שלטוני לכל דבר ועניין: גבירי הכנסייה גבו מס מהמאמינים ,העשירו את כוהניה על חשבון הבערים עד שלא היה הבדל בין ארמון הקיסר לארמון האפיפיור שחילקו את לשד ההמונים המדוכאים ביניהם ולפעמים החזיק נציג הכנסייה יותר אדמות ועליהן אריסים מאשר הקיסר ".


"כן" השבתי לו "אבל כל זה נמחק פחות או יותר, באה רפורמציה לכנסיה וגם המלך היה צריך להגמיש את סמכותו עם אחרים כדי לשרוד והזמנים השתנו".


"ודאי שהשתנו,לא במהות אלא בתגיות שהצמידה להן הזיקית ההיסטורית ,במקום המלך קמה שכבת אצולה ,כלומר שלל הניצול חולק בין שכבה של משפחות "אצולה" שקרעה מהמלך חלקים והמלך בכדי לשמור על יציבותו נאלץ להתפשר עימם, אך העם המשיך להיות מנוצל. האדמות נשארו בבעלות האצולה הפיאודלית ולהמון המנוצל נותר רק לעבוד ולשרוד."

"אבל גם זה נגמר במהפכה הצרפתית ובקבלת עקרון הרפובליקאי בארצות הברית של אמריקה."

"נכון הזיקית עושה פלאות ,השם הקודם שלה פיאודליזם הומר ל "מדינה לאומית" .זמנים מודרניים לאחר המהפכה הצרפתית ,העם המנוצל כרת ראשים וסיים את יחסי השעבוד". "נו" אני אומר לו "הזיקית סיימה תפקידה אין ניצול יותר"


"רואים שאתה עיוור שלעולם לא תבין את יכולת הזיקית ההיסטורית להמשיך ולשכפל את יחסי הניצול.אתה לא רואה מה קורה למיליוני הפועלים בסין ווייטנאם? את ההמונים הרעבים בקוריאה הצפונית את האומללים בהודו?אתה לא רואה כיצד הזיקית המירה את יחסי השעבוד ושעבדה את העמלים להון?" "על מה אתה מדבר" אני שואל אותו

הוא הטיח את משקפיו על השולחן נרגז. מהיכן אתה הוא שואל "מישראל הרחוקה" אני משיב לו. מה אתה חושב שיש לכם שם, מדינה דמוקרטית או מדינת היהודים?" "גם וגם" השבתי "למי שייכות האדמות עליהן אתם חיים שם?" "למדינה" השבתי בגאווה ומה מהותה של המדינה המודרנית שאתה חי בה לפי הגדרת הזיקית

ההיסטורית?" "זו מדינה של כל אזרחיה" אני משיב כפי שלימדו אותי

"אתה לא שם לב שהשעבוד הפיאודלי הומר לשעבוד למדינה. הרי אדמות המדינה לא חולקו בין כל אזרחיה עד היום, רק חלקן הקטן הוחכר לתושבים, מה ההבדל אם כן בין אריס ימי ביניימי נטול בעלות על אדמה לביניכם? האדון הפיאודל החזיק בקרקע והאריס עבד אותה וגם אתם עובדים את המשעבד החדש שהזיקית כינתה "מדינת ישראל " אתם מחרפים חייכם בהגנה על אדמה השייכת למנהל מקרקעי ישראל. אתם מעלים יותר מיסים למנגנון ממשלתי שמן יותר מכול מדינה שבעולם המערבי,ויש לכם יותר שרים וסגנים ופקידים ורבנים מטעם הרוכבים על גביכם מאשר בכל ממשלה אחרת בעולם.


"כן אבל מחינו והפגנו בקיץ" התגוננתי "והזיקית שמה לכם פרצוף חייכן בשם טרכטנברג והרגיעה אתכם שיהיה בסדר..."

אל תשכח את עובדות השעבוד: כדי לקבל חלקת קרקע זעירה למגוריכם עליכם לחתום על הסכם חכירה [שעבוד] עם המדינה ל-49 שנים. וכדי לבנות בית עליכם לחתום על הסכם שעבוד עם ההון הבנקאי למשך 25 שנים".

קמתי מזיע, לחצתי ידו ושאלתי איפה הזיקית עכשיו? "אני אוהב בעלי חיים, שחררתי אותה" "שנה טובה" נעלמתי כמו הזיקית.


2 צפיות0 תגובות
bottom of page