top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

השבוע שהיה ,גשטלט

Free Minds 117

אוקטובר 2013 אבי גולדברג

השבוע שחלף מעמיד את תיאוריית הגשטלט במבחן: האם אכן תפיסת התודעה היא כזו המאפשרת לקלוט ולארגן כמכלול את זרם הגירויים החושיים ויוצרת תבנית או מכלול המתקבל בתמונה אחת או שמא הגירויים נקלטים במבודד ואינם יוצרים תמונת מציאות מאורגנת.

השבוע שחלף ציין ארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים, טראומה לאומית ואישית שהפשיטה את מנהיגי המדינה וקציניה הבכירים מכל התרברבויותיהם והציבה אותם ערומים וללא כיסוי לפוליטיקה שהנהיגו ולשחץ ורהב של התנהלותם, במחיר אלפי הרוגים.

השבוע הסתלק מהציבוריות הישראלית רב מזרחי [כך הוא העדיף שיתייגו אותו] שהקים מפלגה לבני עדות המזרח ששימרה את נחשלותם, הקפיאה את קידום וחינוך ילדיהם והנציחה את הפער והשוני שבין חלקי העם היושב בישראל .השבוע הלך לעולמו רב שנשיא המדינה נישק את ידו החמה למרות שטען כי קרבנות השואה שברובם היו אשכנזים מתו בגלל חילול שבת או אי קיום מצווה זו או אחרת.

השבוע פסק בית המשפט העליון כי אין לאום ישראלי יש יהודים יש מוסלמים יש נוצרים אבל במדינה ששמה מדינת ישראל אין לאום ישראלי ועל כן לא ירשם סעיף הלאום הישראלי בתעודות ויישאר ריק .אז עכשיו אין לנו לא רק לאום פלסטיני אין לנו גם לאום ישראלי ,יש לנו יהודים החיים בקהילה גטו מוקף ערבים כמימים ימימה . צדק מפקד חיל האוויר בני פלד כשביקש לפני מותו שיצלצלו בפעמון ויכריזו שהלך לעולמו אדם שקבע כי היהודים ניסו כאילו להקים מדינה, אך כל מה שהצליחו הוא להקים עוד קהילה יהודית.מוח צילום ויקיפדיה


בשבוע שחלף הצהיר יאיר לפיד שר האוצר, על סלידתו מישראלים שיצאו מהארץ והתיישבו בברלין לבנות חייהם שם, גלגול פתטי של התבטאות אומללה של יצחק רבין על "נפולת נמושות" ,ניסיון עלוב של פוליטיקאי חדש המשתמש בכלים משומשים , להסיר את האחריות למחדלי מנהיגי המדינה לתת לכל תושביה קיום בכבוד .

בשבוע שחלף זכו ישראלים שעזבו לפני שנים רבות את הארץ בפרסי נובל, לא הם לא ישראלים לשעבר כי אין לאום ישראלי, הם יהודים שעזבו את הקהילה בישראל והצטרפו לקהילה היהודית בארצות הברית: נפולת נמושות ....

בשבוע שחלף התקיימה אזכרת המונים לראש הממשלה שנרצח על ידי חיית אדם דתית לאומנית יהודי בדם קר. יצחק רבין שהעז לנסות ולהלחים את שתי הקהילות החיות במרחב שבין הים לירדן ולהשכין שלום.

בשבוע שחלף טענו שני ארכיאולוגים בכירים כי ההצגה הגדולה בעיר, תערוכת הורדוס המציגה את המוזוליאום שלו, היא קש וגבבה וכי הורדוס לא היה מכניס עצמו למבנה קטן בשולי ההרודיון .

בשבוע החולף טענו מדענים כי מוצאן של נשים יהודיות מעדות "אשכנז" הן גיורות ,אז אולי פרופסור שלמה זנד צודק כשהוא טוען שאנחנו לא צאצאי הקהל הרב שבא לשמוע את הקולות באותו הפנינג במדבר לפני אלפי שנים?

בשבוע שחלף העידה מזכירה אישית של ראש ממשלה לשעבר כי קבלה בעת מילוי תפקידה, מתנות שוחד בעשרות או מאות אלפי שקלים ,טרם התברר אם מדובר בשוחד מיני או בשוחד פוליטי אבל אחרי שהתורם מת אי אפשר לבדוק אם תרם רק תכשיטים או גם ...

נוכח רשמי השבוע שחלף ,השאלה היא ,האם התודעה יכולה לארגן את החומרים הללו לכדי תמונת מציאות קוהרנטית כפי שטוענת תיאוריית הגשטלט.

אוקטובר 2013 אבי גולדברג

צפייה 10 תגובות
bottom of page