top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

ממסע הצלב עד תבוסת וישי

חלק א'


שינסתי הבוקר את מתני ויצאתי שוב לריצה באוויר השחר הנעים של קץ יוני ותחילת קיץ, בדרכי חלפתי על פניו של יהורם גאון שצעד בחברותא בשביל הסלול ופטפט תוך אימוץ גפיו, ונזכרתי בשירו "מאין תבואה שירי" שכתבה רימונה די נור.


שירי בא לי מג'ורג' בראסנס, כלומר נתיב האסוציאציות הפתלתל הביא אותי לחבל הארץ אודותיו אני כותב היום בעקבות שירו של השנסונייר האהוב שיוסי בנאי עליו השלום ,הטיב לשיר את שיריו.

ובכן ,השיר שתורגם על ידי נעמי שמר "לאיש חסדי" ופותח במילים :


"עוד שיר אחד יש עמדי

והוא שמור לאיש חסדי

זה שהצית לי אש קטנה

כאשר אחזתני צינה

זה שהסיק תנור קטן

כשברחובי המאובן

כל הדודות החסודות

סגרו בפני את דלתן ...."


אלא ששיר זה בעברית מפיו של יוסי בנאי מחמיץ את זהותו של איש החסד אודותיו שר בראסנס, ובידי נעמי שמר הופך אותו "איש חסד" לדמות ערטילאית, המנון לכלל נוטי החסד ,עד כדי כך שיד ושם אימץ את התמליל העברי לתכנית לימודי השואה.


שירו של בראסנס במקור הוא אודות בני מחוז אוברן בצרפת שנטו לו חסד ,ושם השיר הוא Chanson Pour L'auvergnat דהיינו "מזמור לבן אוברן" .הרקע לשיר הלל זה, הוא טוב ליבם של בני זוג ,שמוצאם מחבל הארץ אוברן שהתגוררו בדירה דלה בשכונה ענייה בפריז . בראסנס הצעיר ברח במלחמת העולם השנייה ממחנה עבודה גרמני וקיבל מחסה אצל בני הזוג, שחלקו עמו את פת לחמם והסתירו אותו מעיני המשטרה משתפת הפעולה.


לחבל הארץ השוכן במרכז צרפת ,שמות רבים ,כדרכם של הצרפתים. ישנו המחוז הגאוגרפי ,וישנה החלוקה האדמיניסטרטיבית ,יש פלך ויש נפה ויש קומונה וכפר .אבל המצב לעולם אינו סטאטי. איחוד פלכים, חלוקה מחדש לנפות, עד שהמנסה למצוא את השם הנכון למחוז חפצו יאלץ להשתמש במיקוד הדואר. את המהפכה העיקרית בחלוקת צרפת למחוזות שלטון חדשים הנהיג הקיסר נפוליון ששינה סדרי בראשית ששררו בארץ רחבת ידיים זו במשך מאות שנים ולאחר שהקיסר הקטן סימן את האזורים ממשיכים האוחזים בהגה הביורוקרטיה הצרפתית לשנות את שמות האזורים חדשות לבקרים.


מרכזה של צרפת היא רמה בגובה של מאות מטרים הנקראת סנטרל מאסיף. במרכזה הרי געש כבויים ויערות ירוקים. מאות כפרים שוכנים לצד שדות מוריקים בהן רועות פרות עבות בשר מניבות את תוצרת החלב המשובחת ממנה מגבנים המקומיים את מיטב גבינות צרפת. האזור נקרא גם אוברן (Auvergne), ומרכזו בעיר קלרמון פראן והוא דליל האוכלוסין בצרפת.


בעקבות משחק הרפורמות האדמיניסטרטיביות הוא אוחד עם המחוז מזרחי לו בה שוכנת העיר ליון ומזה שנתיים הוא נקרא Auvergne et Rhône-Alpes
אט זורם הנחל


המחפש אטרקציות שימשכו לאזור תיירים ,יתאכזב, אלא אם הוא חובב טבע המעדיף מקווי המים ,נהרות ויערות ,שאז ימצא באזור את שמורת הטבע הגדולה ביותר בצרפת ובמרכזה את שרשרת הרי הגעש ה " puy" כפי שמכונים ההרים הוולקניים באזור. ובנוסף חבל ארץ זה הוא מקור למים זכים מי מעינות השופעים אל תוך בקבוקי הפלסטיק הממלאים את מדפי המרכולים בצרפת, volvic VICHY, ונביעתם שופעת אל ברכות מרפא באין ספור עיירות שמספקות מזור לתחלואי הגוף, או סתם מעניקות הנאה לשוחרי בריאות.גבינה "כחולה" מאוברןתעשיה זו של מרפא באזור פרחה במחצית השניה של המאה ה 19 ובמאה העשרים ,ושמן של עיירות המרפא וישי ואחרות נישא בפי כל. מיטיב לתאר את הפיתוח הקפיטליסטי של האזור הכפרי הזה והניצול הציני של אמונת החולים ברופאים הממליצים על מי הפלא בבריכות האזור ,גי דה מופסן בספרו "מונט אוריול" .

בירת המחוז היא קלרמון פראן ,ממנה יצאה בשורת הצמיג המודרני מבית היוצר של מישלן, שעדיין מייצרת בעיר את הצמיגים המגלגלים מיליוני מכוניות בעולם.צמיגי מישלן


לקלרמון פראן עומדת "זכות ראשונים" לבשורת מסעי הצלב. האפיפיור אורבנוס השני כינס את מאמיניו מרחבי אירופה לכינוס הידוע כ"ועידת קלרמון" שהייתה סינוד שהתקיים בנובמבר 1095 ומשם הופצה הקריאה למאמיני הצלוב לשחרר את הארץ הקדושה מנטל הכופרים המוסלמים קריאה שהתממשה במהרה עם כיבוש ארץ ישראל על ידי הצלבנים 1099.


פסלו של אורבנוס השני בכיכר המרכזית של קלרמון פראן


האפיפיור אורבנוס השני יצר את אחת הקואליציות הבינלאומיות הראשונות בהיסטוריה ,דגם שליווה את מלחמות העתיד . לא עוד מלחמה בין שתי יריבות ,לא מאבק בין שני בתי מלוכה ,אלא מארג של כוחות, קואליציה הכוללת את נסיכי אירופה ,ממלך צרפת ועד קיסר האימפריה הרומית הקדושה, כולם יחדיו מאוחדים במטרה קדושה לחיסול הישמעאלים שמחזיקים בקבר הקדוש.


כאן אני נאלץ להפסיק את הכתיבה כי רעייתי נזכרה שהיא זקוקה לאטריות סיניות ללא צורך בבישול לשלבן באחד ממעדני שולחנה שיוגש הערב ,ועלי הוטל שהביאן מהמרכול אשוב אליכם בחלק השני בהקדם בו יסופר על תבוסת וישי.


אבי גולדברג שלהי יוני 2018צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כיצד להיעשות סופר מקורי בתוך שלושה ימים

על לודוויג ברנה “וְיֹתֵר מֵהֵמָּה, בְּנִי הִזָּהֵר: עֲשׂוֹת סְפָרִים הַרְבֵּה אֵין קֵץ, וְלַהַג הַרְבֵּה יְגִעַת בָּשָׂר”. אזהרה זו של קהלת, באה למי שמחפש את היושר והאמת בכתיבה. ועוד אמר “בִּקֵּשׁ קֹה

bottom of page