top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

משל הזרוע הנטויה


סוף אוקטובר 2012


הספורטאי המעוטר ביותר בהיסטוריה הדו-גלגלית ששמו הכמו תנ"כי לאנס ארמסטרונג " להב הזרוע נטויה" התגלגל בפי כל בהערצה עד לא מכבר ,נמצא כיום בשפל המדרגה. גם מי שאינו חובב רכיבה לא יכול היה להימנע מלהתוודע לסיפור האגדה אודות ילד אמיץ המגיח משומקום בטקסס והופך לגדול רוכבי האופניים בשדות צרפת בלגיה והולנד ערש הדו גלגלים.

לא זו אף זו ,הצעיר הופך בעל כורחו לדמות בעלת מימדים תנ"כיים כשהוא מתגבר על מחלת הסרטן ,וחוזר לכבישי האספלט ולזכיות אינספור. את תהילתו וכספו הוא מפנה להקמת ארגון פילנתרופי לנאבקים בסרטן, דמותו הגדולה מהחיים מהווה השראה ונדבך נפשי לאלפי חולים הנאבקים בסרטן. שמו כבר מוזכר כמי שיתאים לשמש כמועמד לנשיאות ארצות הברית כשאך יתפנה מעיסוקו בספורט.

ואז ,כמו בסיפור התנ"כי ,כמו בטרגדיה יוונית מתוזמנת היטב ,נסדק מעטה הזכוכית המשוריינת עליה התנהלו חייו או חיינו כצופים משתתפים ב"ריאל -סאגה " ,אותו סיפור חיים בלתי יאומן המתרחש במציאות לא מדומיינת ולא מבוימת על ידי רוקחי סדרות הריאליטי. האיש שחייו נעו בין מסלול המרוצים למסלול התהילה בנסיקה מתמדת ,מתחיל לקרוס.

נכון תמיד ניסו לנגח את גיבור העל הטקסני ,אבל זו הייתה צרות עיין של צרפתים קנאים שהכתר הדו גלגלי נשמט מקודקודם והועבר לראשו של פוחז מהמערב הפרוע . שנים של עוינות עיתונאית אירופאית וניגוח בלתי פוסק שלא הצליח לפגוע בדויד המודרני,אלא להיפך , להעצים את דמותו כנרדף וכמי שאף על פי כן מצליח לחלוף ראשון על קו הסיום,ולהעניק השראה לחלשים ותקווה לחולים . אבל עתה כשהמנגנון הדמוקראטי הדורסני של הרשות כנגד שימוש בסמים בספורט של ממשלת ארצות הברית החליט לפעול נגדו [שהרי היכולת להתעסק עם ברוני סמים מבריחי על ומערכות שיווק והפצת סם כלל עולמיות אינה קיימת ] נשברה רצפת הזכוכית עליה חיינו והאגדה הפכה לסיפור עצוב של אחורי הקלעים של קוסם עלוב שהצליח לשטות בנו ,בעולם כולו במשך חמש עשרה שנים.
ממתינים לטור דה פראנס וללאנס ארמסטרונג ורביהה האלפים השוייצריים
ופשרו של משל: המציאות כפי שנחווית על ידינו הינה מקסם שווא של תצוגות מתחלפות על ידי סוכני ריאליטי שמטרתם מוגדרת. העצמת דמות ספורטאי או כוכב קולנוע יצירת גיבור המונים נעשית קלה יותר מאז השתכללות תקשורת ההמונים. המציאות נבנית על ידי במאים מוכשרים שהם פרסומאים לוביסטים או בוני תדמיות מומחי תקשורת ומעצבי פוטו שופ ,היא מוגנת על ידי פירמות עו"ד אימתניות המצוידות במערכות חוק המאפשרות מחיקת מצייצים כמו וויקיליקס וחושפי שחיתויות אחרים . מה שנראה הוא מה שמראים לנו על מסך הסמארטפון ובמהדורות חדשות הטלביזיונית שתוכנן מסונן וערוך ועל ידי עולם ממוסחר מתוקשר היטב . בהנהלות נייקי אפל וגוגל ובידי ממשלות מוחזקת המציאות בביצים וכל פעם כשמרפים את הלחץ בתזמון מתוכנן היטב, משתחררות לרחבי העולם המתוקשר "עובדות" .רצפת המציאות עליה אנו דורכים נסדקת כל פעם מחדש כשתעלול חזיון מציאות מתפוצץ בפנינו . אבל זהירות,גם המציאות הנחשפת היא מגמתית.

הטור דה פראנס מרטיניי שוייץ צילם אביהמציאות הקשה היא שוק הסמים,הנשלט על ידי ארגונים שעימם קשה להתמודד ,נמצא בחשיכה תקשורתית ובחשיפת אפס וכאילו שאינו קיים ,מופעיו הקלושים ,אליהם מוסט הדיון, הם תוצרים וסמים להגברת היכולת בספורט. המלחמה בספורטאים המשתמשים בתמריצים עד כמה שהיא חשובה ,הינה ביטוי עלוב להתמודדות כושלת עם כוחות האופל הבלתי מנוצחים ,עם מדינות התומכות בשיווק וייצור סמים כמו לבנון ואפגניסטן וארגוני פשע .

הפלתו של "להב הזרוע הנטויה" דומה לפגיעת צלף כחול מדים מרובה ווינצ'יסטר בצ'יף אינדיאני חשוף חזה הדוהר על מוסטאנג ,בזרועו האחת אוחז ברעמה ובשנייה מנופף בטומהוק . הפגיעה במצחו של הצ'יף ונפילתו התרסקותו נועדים לספק "הפי אנד" לצופים בסרט ולמתיישבי המערב שאימת הצ'יף נפלה עליהם . חיסולו של לאנס ארמסטרונג ,הביא להסרת האימה מרוכבי האופניים הקונטיננטאליים ולהשבת הכבוד הצרפתי הרמוס אבל לא יביא להפסקת הסחר בסמים ובתוצרי לוואי אסורים או לשחיתות בספורט והוא נועד להסחת הדעת מהרעה החולה של שלטון הסמים,משווקי תוצרים אסורים ותעשיית הכסף המתגלגל על גבי ספורטאים התמימים המתפתים לשפר ביצועיהם על ידי האבסת גופם הבריא בזבל כימי,וצרכני סמים ה"משפרים" את חייהם על ידי שאיפת קוק .

סוף אוקטובר 12

0 צפיות0 תגובות
bottom of page