top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

עין לברייטון צופיה

או הדרך בין ארמון ינאי לטירת קיסריה עוברת בברייטון ומה הרמב"ם אמר על תלמידי בית מדרש בטלנים


משבוע הבא הטור דה פראנס להפגת המתח והסחת הדעת ממועקת ועדת החוקה בכנסת


ברייטון אנגליה


עיירת החוף האנגלית אולי מוכרת לאלה שלא היו בה, כמוני,רק מספרו הידוע של גראהם גרין "ברייטון רוק", ספר מתח מעולה המציף בעיות מוסר, נאמנות, חברות והגינות מבלי לגרוע כהוא זה מהעלילה המרתקת .


גם לארון הספרים העברי השתרבבה ברייטון בספרו המצוין של חנוך ברטוב, אף זה ספר מתח, ואף הוא כמו ברייטון רוק של גראהם גרין אינו בוחל בהצפת שאלות מוסריות ואף כאלה של מוסר חברתי, אחריות לקולקטיב הישראלי, כאלה שפעם עניינו אותנו והיו חלק מהישראליות, של מולדת וירידה מהארץ.אבל למשתתפי הסצנות הזולות בטלנובלה העולה על הבמה המוזרה שהוקמה בברייטון השבוע , זו שנועדה לשחזר את סגת הַמְּנָחוֹת ששוגרו מעיירת החוף בית ינאי אל ה"משכן" בעיירת החוף קיסריה, בהצגה הזו אין לגיבורים לבטי מוסר, בושה או אפילו מבוכה. על הבמה עולה מידי יום מיליארדר מזקין שכבר התחכך בכוכבים, בריצ'ארד גיר ובג'וליה רוברט, וכבר חיבק את טל גדות ואת קים בסינג'ר, עכשיו לעת בלותו יושב על במה עלובה ומסתיר מאחרי הקלעים חצי חיבוק עם אישה אחת צבועה בבלונד שפעם זעקה שהיא גם אם- אם וגם פי- אם, נאלץ לספר לשומעיו כמה ארגזי שמפניית "האלמנה גליקו" היא צרכה, בעשור שלפני מתן עדותו.


מתפתל על במה מוזרה שבית המשפט הישראלי ציווה לאלתר, אולי בכדי לתת נופך שייקספירי לפארסה העלובה, שבה הוא המפיק המזדקן, הוא רק שחקן משנה המנסה להציל את עורו ולחפות על "ידידו ביבי". וזה, גיבור המחזה המביך, זה שעליו הוא נשאל עוד ועוד, נעדר משם, הוא עסוק בעצם ימים אלה בבחישה פוליטית שתביא להתמוטטות מערכת המשפט - החברה שהפיקה את המחזה, ותוציא את מעט העוז שנותר בשופטיו לחשוף את ענייניו הפרטיים, את מספר ארגזי האלכוהול שצרכה אשתו ולספר על ענן העשן שריחף מעל המשכן, מנחת הסיגרים הקובניים שהעלה לו הוא,העד המיטיב, ועל עדיים וצעיפים שהתנופפו כמו במחול של איזדורה דנקן, והכל על בימת ברייטון העלובה .ה"מלא השני", המלא הנוסף שנסתפח אל סיסמת הרוכלים ב"ימין מלא על מלא," הוא ציבור שחלקים ממנו אינם עוצרים לשנייה ביום הזיכרון לחללי צה"ל, לחלוק כבוד לאלה שהקריבו חייהם בשרות העם, שחלק ממנהיגיו ה"רוחניים" אינם מכירים במדינת ישראל וחוקיה אלא אם קודם לכן יגיע המשיח או אם עד אז תינתן בידם ליטרת בשר שתכלכל את צאן מרעיתם ותחזיקו תחת שבטם. ותמצא שם בימין הנספח הזה "מנהיגים" עוכרי להט"בים במוצהר, ומפלגי צה"ל בפרהסיה, המנאצים קציני צה"ל והמסיתים נגד שירות חיילות בצה"ל, ומשתמטים מכול שירות לציבור ובעיקר מצה"ל.


על כאלה ודומיהם, שחטאם אפילו אינו מגיע לקרסולי "הימין המלא הנוסף" של ישראל 2023, אבל די בהיותם חיים על חשבון הציבור , כתב גדול חכמי ישראל:

"כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חילל את השם וביזה את התורה וכיבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסור ליהנות בדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים: כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם. ועוד צוו ואמרו: "אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות" וכל "תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגורמת עוון וסוף אדם זה שיהא מלסטם את הבריות"


[ הרמב"ם משנה תורה, תלמוד תורה, פ"ג]

8 צפיות0 תגובות
bottom of page