top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

קיצור תולדות האנרכיזם בא"י

הסבר לשרה רגב


אומרים שהאישה היא האחרונה שיודעת שבעלה ... בפרפרזה אפשר לומר זאת על ממשלת ישראל. היא כה עסוקה בדישון האגו העצמי של עשרות שריה והיא האחרונה שהבינה שנגיף האנרכיזם חזר בחסות נגיף הקורונה.


אלא שלמזלנו יש לנו שרה לענייני תחבורה! אישה חדת עין שבעבר אבחנה ראשונה את הפליטים כנשאי סרטן, והיא בקשה ממחלקת המחקר של משרדה ומהמהנדסים העסוקים בהתאמת קרונות הרכבת החדשים למסילת הברזל העותומאנית שהונחה על ידי מהנדסים גרמניים לא הרחק מכפר מנחם בשנת 1903,להניח את הכול ולעמוד לרשות האומה: השרה רוצה מחקר יסודי על מקורות האנרכיזם שהתפשט והגיע בכביש 1 לרחבת ההפגנות שברחוב בלפור וגורם לחסמים בתנועה.


"במיידי" [ביטוי בעברית אנכירסטית] הוגש לשרה תקציר מקיף הכולל את השתלשלות מעללי הנגיף הזה מתחילתו.


זה התחיל ב"עלייה השנייה" כך נכתב בדוח, מאות יהודים צעירים נדבקו בו ברוסיה כשטיילו בדיזינגוף של סנקט פטרסבורג, נבסקי פרוספקט ,הם ראו דגלים אדומים מתנוססים והתאהבו בצבעם. מיד העפילו על ספינות תורכיות ישנות בנמל אודסה והפליגו אל חופי ציון חמדת, והפיצו את נגיף האנרכיזם בארץ ישראל. הם הקימו קומונות [קיבוצים] מסגרת סגורה בה קיימו חיי הוללות וניהלו יחסי אהבה חופשית. את פירות הלילות הסוערים בהם בילו בריקודי הורה פרועים ומזמוטים, אכסנו בבתי ילדים כדי שלא יפריעו להם בהמשך ההוללות הפרועה.דגלים אדומים


ילדי האנרכיסטים שגדלו בכפרי הנופש [קיבוצים] שכשכו כל היום בבריכות שחיה ומתוך שעמום הקימו לעצמם ארגון אנרכיסטי אלים אותו כינו 'ההגנה'. בהמשך יצאו לפעילויות המקובלות על אנרכיסטים, פיצוץ גשרים והשמדת מתקני השלטון עד שסילקו את הקולוניאליסטים הבריטים שהחזיקו בארץ . ההיסטוריונים של העת החדשה מכנים את ההתפרצות האנרכיסטית הזו "שחרור" "עצמאות" או "קוממיות" או בכינוי חיבה "בן גוריון עמד על הראש".


השנים חלפו והאנרכיזם כדרכו של תפוח או כל מרקם אורגני, נרקב, והגיעה העת להעיף את שרידיו מהשלטון. או אז קמו אנרכיסטים חדשים, חיילים משוחררים שחזרו ממלחמת יום הכיפורים, ניהיליסטים אנטי פטריוטים, שלא הסתפקו בכך שנותרו בחיים וקבלו מענק שחרור מהממשלה ,הם הפגינו ודרשו את סילוקה. אליהם הצטרפו אנרכיסטים ירושלמים ממוצא לבנטיני בשם הפנתרים השחורים, זן שהיה מאוס במיוחד על ידי השלטון שכינה אותם "לא נחמדים" ובסתר לעג להם וכינה אותם "כפכפים". השלטון התנדנד ולבסוף נפל.


את השלטון תפסו באופן לא מפתיע האנרכיסטים מהזן החדש: האנרכיזם הרביזיוניסטי. לאחר שתפס האנרכיזם הרביזיוניסטי את השלטון בעקבות המהפך שחוללו ב1977 ,מהפך שמוכר בשמו המדעי "בגין לשלטון בן גוריון לאבדון". אך גם אנרכיזם זה התמסד לחלוטין ונרקב כמו הזן שקדם לו, ועל כן כבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת השתלטה מוטציה חדשה של אנרכיזם על השלטון. אנרכיזם מסוג הביביזם הטורף ,מוטציה זו שהיתה מאוד פופולרית מכיוון שהגיעה מארה"ב ,האריכה ימים בשלטון עד לימינו ממש.אך לפתע התרחש אירוע יוצא דופן. אזרחים התקשרו למוקד החירום והודיעו כי מבית ברחוב בלפור בירושלים עולה עשן והם חוששים כי פרצה בו דליקה . לוחמי האש הירושלמים שחשו למקום הבינו מייד כי זהו המבצר של המנהיג ומשם אכן עולה עשן סמיך, וכפי שלמדו אותם אין עשן ללא אש, כפי שאין שר בלי תיק על כן התפרצו לתוכו אך לרווחתם הסתבר כי הייתה זו אזעקת שווא, ענני העשן עלו מסיגרי הוואנה שכובו בחומר כיבוי שהיה בהישג יד - שמפניה וורודה.צילום: אבי


ובכן כבוד השרה, משנודע על שהתרחש בבית שברחוב בלפור, החלו עולים לשם מידי סופשבוע אנרכיסטים צעירים מזן הדגלים השחורים וקריים מיניסטר. נמאס עליהם השלטון הביביסטי שנקרא בשם החיבה "בלפור של שרה וביבי לנצח" והם דורשים חלוקה צודקת של סיגרים ושמפניה וורודה מבעבעת בכול מוצ"ש לכ-ו-ל-ם!. ובנוסף הם דורשים שהשלטון יעבור דירה לקיסריה אחת ולתמיד ובדרך יעבור במעשיהו לתקופת הסתגלות לאווירה של שפלת החוף.

"אם כן כיצד נצליח להתגבר על האנרכיסטים הפרועים הללו? "

שאלה בקול רועד השרה.

"סגר!" השיבו לה המהנדסים שהיו חסרי פניות פה אחד וחפשו רק פתרון מעשי: "סגר, כולאים את כולם לחודש חודשיים יחד, גם את אלה שמנסים להתחמק לחו"ל ,להחזיק את כולם צפופים עד שיבינו "

"אבל" השיבה השרה "אז תיווצר הדבקת עדר וכול העם יהיה נגוע בנגיף האנרכיזם".

המהנדסים הרהרו בהגיון הצרוף של השרה גרדו בפדחתו הקירחת של סרגיי שהוא המהנדס הנמוך והשיבו פה אחד:

"אז אולי עדיף שהממשלה תסתלק כמו הממשלות הקודמות?"

7 צפיות0 תגובות
bottom of page