top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

שדרות

פריז - ברלין


נראה שהקנצלרית מרקל והנשיא מקרון ממשיכים בדרכם של אדנאואר ודה גול שגובשה לאחר הקטסטרופה של שתי מלחמות עולם שהרסו את ארצותיהן ודיללו את תושביהן עד דק.


קנצלרית מרקל והנשיא מקרון, המבורג יולי 2017


זכרם של שני המנהיגים הגדולים משני עברי הריין, שפוליטיקת ההכלה והאיחוד שלהם הקנו שלום של 70 שנה לאירופה [עד כה] , מונצח בשדרות המפורסמות של ערי הבירה שלהם. כיכר אדנאואר בברלין השוכנת על הקורפורסטנדאם, צנועה בהרבה מהכיכר הקרויה של שם הנשיא שארל דה גול ,שהיא האטואל, כיכר בה שוכן שער הניצחון הגרנדיוזי של נפוליאון בקצה המערבי של שדרות האליזה.


קונארד אדנאואר פלאץ/קורפורסטנדאם ברלין


בעוד מקרון ומרקל לוחצים ידיים בהמבורג, בשדרות האליזה בפריז, מסתיימות ההכנות לקראת המצעד הצבאי המסורתי שיערך ביום הבסטיליה. פריז היא הבירה המערבית האחרונה בה מתקיים מצעד צבאי. כעבור שבוע ישמשו השדרות הרחבות, את השלב האחרון של הטור דה פראנס,כאשר רוכבי האופניים שישרדו את מרוץ הקיץ האכזר, יעלו בו ברכיבה מהירה ייסובו בשער הניצחון וישובו בדהירה לכיוון פלאס דה לה קונקורד.


שדרות האליזה הינן הפנים של פריז, תעודת הזיהוי שלה. הרצועה האלגנטית הרחבה שבין שער הניצחון לפלאס דה לה קונקורד ,היא מעוז הצרפתיות. מקור לגאווה צרפתית ולקנאת האומות. לא הכיכר האדומה במוסקבה ולא כיכר טיינמן בבייג'ין ולא שדרות פנסילווניה בוושינגטון ישוו לה.


קנצלר הברזל של פרוסיה, פון ביסמרק, שהגיע לפריז לאחר תבוסת צרפת במלחמת 1870,התפעל כל כך מהשדרות, עד שהורה להפוך את דרך הגישה הכפרית המקשרת את ברלין עם היער הסמוך לה ,גרונוולד, בשדרות מפוארות דוגמת שדרות האליזה. הקורפוררסטנדאם הברלינאי, אותה דרך בוצית שהפכה לבולוואר השוקק חיים של ברלין המערבית, היא המקבילה לשדרות האליזה, מימוש מושא קינאה הגרמני בשיק הצרפתי.


היחסים הסימביוטיים בין האומות שממערב וממזרח לריין, ארוכים כאורך ההיסטוריה, אבל בתקופה המודרנית התחדדו והתגבשו לכלל מאבקי יוקרה בין פריז לברלין שכילו חיי מיליונים. המהפכה הצרפתית הביאה את דגל הטריקולור אל הנסיכויות הגרמניות שלאורך הריין ונפוליאון הרחיב את אחיזתו במזרח תוך שהוא כובש את ברלין הגאה ופוגע בלב התרבותי של פרוסיה . הנקמה הפרוסית הגיעה במסגרת הקואליציה שהביסה את בונפרטה ב 1815,והכניעה שוב את הקיסרות השנייה של נפוליאון השלישי ב1870. במלחמת העולם הראשונה, היו הגרמנים שוב בפאתי פריז ,אבל הקייזר הגרמני נאלץ הפעם לעבור את טקס ההשפלה בחתימת הסכם כניעה על אדמת צרפת.


היטלר כדרכו היה בוטה יותר, והגיע לפריז ולשדרות האליזה יום אחד לאחר כניעת צרפת 23 ליוני 1940מסע ניצחון בשדרות האליזה 1940


הElysees – מקורו במיתולוגיה היוונית ,משכן לגיבורים שמתו ,שדות נצח לאנשי התהילה ,אצל הומרוס נמצאים שדות האליזה בקצה מערב ליד האוקיאנוס. גן העדן המיתולוגי ההלני התגשם עלי אדמות בחנויות היוקרה הפריזאיות.
שדרות האליזה, פריז


המקביל הברלינאי המוקשה בביטוי, הקורפוררסטנדאם, משכנם של קרטיה, לואי ויטון, וטומי הילפיגר, מקורו ב –damm - Kurfürstהקורפירסט הוא הנסיך הבוחר מברנדנבורג, והדאם היא דרך בוצית מרובדת בקורות עץ. הנסיך הבוחר, הנסיך אלקטור, או קוּרְפִירְסְט היה אחד משבעה נסיכים הבוחרים, שבחרו בקיסר האימפריה הרומית הקדושה [שתמיד הייתה גרמאנית], ונמשחו על ידי האפיפיור ל"קיסרי האימפריה הרומית הקדושה" החל מקארל הגדול, "שארלמן", בשנת 800 ועד המאה ה 17.הקיסרות הרומית הקדושה היא הביטוי המוקדם של השאיפה הטבטונית לדומיננטיות אירופאית. הקורפורסטנדאם הברלינאי ואחותו מצרפת הנם היום בעיקר מכונות תיירות משוכללות המושכות אליהן מיליוני תיירים בשנה, המשוטטים בהן ,גודשים את חנויות האופנה, לוגמים קפה סטארבאקס וממשיכים הלאה כששקיות קניות גדושות ממלאות את ידיהם.


תחנת רכבת תחתית בקורפורסטנדאם, ה"קו-דאם" ברלין


אבי גולדברג יולי 2017

3 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כיצד להיעשות סופר מקורי בתוך שלושה ימים

על לודוויג ברנה “וְיֹתֵר מֵהֵמָּה, בְּנִי הִזָּהֵר: עֲשׂוֹת סְפָרִים הַרְבֵּה אֵין קֵץ, וְלַהַג הַרְבֵּה יְגִעַת בָּשָׂר”. אזהרה זו של קהלת, באה למי שמחפש את היושר והאמת בכתיבה. ועוד אמר “בִּקֵּשׁ קֹה

bottom of page