top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

ברלין בבל/ברלין שיקגו של אירופה/קיץ 2023

עודכן: 11 ביולי 2023


Chicago Daily Tribune, April 3, 1892


ערים זוכות לכינויים, לשמות חיבה, רומא עיר הנצח, פריז עיר האורות, תל אביב ללא הפסקה, עפולה בירת העמק. ברלין כונתה בבל [הפרוצה] בשנים שלאחר מלחמת העולם הראשונה, מרק טווין כינה אותה שיקגו של אירופה והיטלר רצה בכלל להחליף את שמה לגרמניה.


בקיץ 2023 ברלין היא אי אורבני שטוח, מהביל בין נהרות ואגמים, בין ההאפל לשפריי, אי אורבני ענק שקרונות צהובים חוצים אותו יום וליל מעל ומתחת לאדמה, מסיעים ארבעה מיליון תושבים. ברלין היא בבל ששאבה אל חיקה וייטנאמיים, רוסים, איטלקים, יוונים, סורים, טורקים, כורדים והרבה אוקראינים...עיר שהאל שוב בלל שפתה.


נהג המונית מקמרון. הוא מתגורר בעיר הגרמנית כבר למעלה מעשרים שנה, שמח לעבור מגרמנית לצרפתית. הגיע לעיר כסטודנט, קשיי החיים אלצו אותו לנטוש את האוניברסיטה ולעבור להגה, בעזרת האל ישוב אל כפר הולדתו בקמרון. איזה אל? שאלנו, והוא משיב, "שלנו, לילידי אפריקה אלים משלהם, למרות האל הלבן עם נזר הקוצים על ראשו, שהביאו האירופאים, שדקר אותנו וצלב אותנו, בכפר הנהג שייך למשפחה מיוחסת, מלכותית לשעבר, שעומדת בראש הכפר כבר מאות בשנים, משפחה ששרדה את תהפוכות וזוועות הקולוניאליזם הגרמני ולאחר מכן הצרפתי. לגרמנים הוא סולח על זוועות שלטונם שהסתיים במלחמת העולם הראשונה, אז עברה קמרון לשליטת הצרפתים שהיו אכזרים כלפי הילידים במידה לא פחותה. מדוע סלח לגרמנים? הם היכו על חטא אבותיהם, הודו בעברם המכוער ובעוולות שגרמו. הצרפתים עדיין רואים עצמם כמשחררים, כבני תרבות שהאירו את אפריקה מחשיכה, אינם מודים בהרס ושעבוד והניצול של המשטר הקולוניאלי.כך הוא אמר.בית קולנוע בבילון, ברלין


אשת החברה הסופרת ממוצא שוויצרי, אן לואיז ז'רמן דה סטאל בתו של ז'אק נקר שהיה שר האוצר של לואי השש עשרה חיה בתקופה הסוערת ביותר שידעה צרפת, תקופת המהפכה ותפיסת השלטון בידי נפוליאון. לראשונה גלתה כמו רבים מאצילי צרפת שראשם לא נערף, לאנגליה, ולאחר שובה לצרפת עם קץ הטרור והשבת הסדר הציבורי על כנו, נחלה אכזבה מהקצין הצעיר והמבטיח נפוליאון שהכתיר עצמו לקיסר. היא נאלצה לנדוד שוב באשר נפוליאון ראה בה אישה דעתנית, ביקורתית ומסוכנת לשלטונו האבסולוטי. הגברת דה סטאל יצאה שוב לגלות מצרפת עד לנפילתו של העריץ. זמן ממושך סיירה בגרמניה ואת רשמיה העלתה בספר "על גרמניה":


"ברלין היא עיר גדולה, רחובותיה רחבים ישרים כסרגל, בנייניה יפים וההתרשמות הכללית היא כי הסדר השורר בה, אך מכיוון שנבנתה אך לאחרונה, אין בה זכר לזמנים עברו. לא נותר מבנה גותי אחד לרפואה בין הבניינים המודרניים. עיר זו אינה כפופה לסדר הישן מה יכול להיות טוב יותר לעיר מאשר להיות משוחררת מחורבות העבר? אני חשה כי באמריקה ילך לבי שבי אחר הערים והחוקים החדשים, שם הטבע והחופש, משפיעים על הנפש בדרך כזו שאין הציבור צריך כלל לשמר את זכר העבר, ביבשת הישנה שלנו אנו זקוקים לשמר את תחושת העבר. ברלין, עיר זו שכולה מודרניות, ככול שהיא יפה, אינה מטביעה כובד של רצינות. אינה מבטאת שמץ מעברה או מאופיים של תושביה. ובתי המגורים יפהפיים אלו, נועדו מן הסתם לספק נוחות לדרים, ולעובדים בהם. הארמונות היפים של העיר בנויים מלבנים, בניה מאבן נדירה אפילו של שערי הניצחון . בירתה של פרוסיה מזכירה את פרוסיה עצמה, בתיה ומוסדותיה אינם עתיקים יותר מחיי אדם ,מכיוון שאדם אחד יצר אותה". [פרידריך הגדול]עמודי מודעות למופעי בידור וחדשות ברלין 1892כתשעים שנים לאחר ביקורה של המדאם בפריז, בשלהי המאה התשע עשרה, הגיע לברלין הסופר המחונן מרק טווין בליווי פמליה שכללה את אשתו אחותה וילדיו הבוגרים ומשרתים. הצהיר על כוונתו להישאר בעיר מספר חדשים ואמנם נשאר בה וכתב רשימות לעיתונות האמריקאית, שצמאה לרשמיו של ההומוריסטן מאירופה בה סייר:


" אני מרגיש אבוד בברלין. אין לה שום דמיון לעיר שהנחתי שהיא. מתיאורים בספרים , ברלין של המאה הקודמת ותחילתה של הנוכחית הייתה עיר מסואבת שקועה בתוך ביצה, רחובותיה משובשים, בוציים ומוארים בעששיות, שורות ישרות של בתים מכוערים הדומים אחד למשנהו בכיעורם, דחוסים בבלוקים מרובעים ופשוטים ואחידים למראה, משמימים ורציניים כמו קופסאות מרובעות של פירות יבשים. אבל ברלין ההיא נעלמה. נמחקה לחלוטין, ולא השאירה שום זכר לקיומה. בחלק הארי של ברלין של היום אין שום רמז לתקופה הקודמת. לאזור הגיאוגרפי, לאדמה עליה הוקמה העיר החדשה יש מסורת והיסטוריה, אך לעיר עצמה אין לא מסורת ולא היסטוריה. זוהי עיר חדשה, החדשה ביותר שראיתי מעודי. שיקגו מתגמדת לצידה, שכן בשיקגו יש הרבה שכונות ישנות למראה , אבל בברלין רק מעטים מהן.

העיר רובה ככולה נראית כאילו נבנתה בשבוע שעבר.


הדבר הבא שמדהים אותך הוא המרחבים הגדולים, הריווח, של העיר . אין עיר אחרת, בשום מדינה, שרחובותיה רחבים כל כך. ברלין היא לא רק עיר של רחובות רחבים, עיר רחבת ידיים כזו לא נבנתה, אי פעם. ה "אונטר דן לינדן" הוא למעשה שלושה רחובות באחד. בפוטסדאמר-שטראסה גובל הכביש משני צדדיו במדרכות שהן עצמן רחבות יותר מכמה מהרחובות ההיסטוריים של בירות אירופה הישנות. בכלל נראה שאין בה סמטאות, אין קיצורי דרך, פה ושם, במקום שבו כמה רחובות חשובים מתנקזים לכיכר אחת, ההיקף של הכיכר כזו הוא בסדר גודל שאתה נאלץ להגדיר מחדש את המילה מרחב בתודעה שלך. הפארק [טירגארטן] באמצע העיר הוא כל כך ענק שהוא מאשש את משמעות המילה מרחב שוב..." האם עיין מרק טוויין בספרה של המאדאם דה סטאל או רק במקרה התרשמותם מרחובות ברלין דומה? ,


את הבניינים הברלינאים, שחלקם הגדול נבנה בסוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים, כשברלין הפכה לכרך אירופאי תעשייתי ענק שרק לונדון השתוותה לו, לא הורסים. אין תכניות תמ"א ,להיפך-חובת שימור מחמירה. בניינים שקמו על הריסות הבניינים שנהרסו בהפצצות האוויר, נבנים בגובה וסגנון שישאיר את קו הרקיע הברלינאי בגובה צמרות העצים.


מאחורי שערי עץ כבדים בחזיתם של הבניינים מסתתרת חצר פנימית, שוכנת במרכז שלושת אגפי הביניין הבנוי כאות ח'. הבניין החזיתי הפונה לעבר הרחוב הבניין האחורי נמצא בחלק השקט הרחק משאון העיר ואגף צדדי מחבר ביניהם.


אחר צהריים שמשי על הספסל שהוצב בחצר יושבים המעשנים. יוז'ין מבקש שיתרשם לזכותו קופסת השימורים הריקה שהביא כמאפרה. בן אמא רוסיה צעיר שלפני שמונה שנים איבד תקווה שמשהו ישתנה שם, עקר לנצח מרוסיה ומשוטט בעולם. בברלין הוא כבר שמונה חדשים, מתמטיקאי מעצב מחדש את הקונספט הקיברנטי, קוד מוסרי מפותח , מפתח מפה דיגיטלית שתוביל ממקום למקום ללא פרסומות או ציון של בתי מסחר. ריקרדו מברזיל עובר על פנינו, מזרן על ראשו הוא עובר עם בן זוגו לדירה לאזור שקט וזול יותר של העיר.

"איך?" שאלתי אותו, הוא חייך והשיב "הכול טוב יותר מריו."סדרת המתח ברלין בבילון התרחשות בשנות השלושים


הדיירת הברלינאית מקומת הקרקע מנצלת את הפסקת העישון ומשקה את הערוגה ששתלה. היא דואגת עליה כל השנה. מהחלון מנופפת הדיירת הישראלית. ערבייה מכפרי הגליל, רופאה בפאר בתי החולין, chrite ברלין. מעבר לרחוב בית מרקחת, כמו של פעם. אין עדיין סופרפארם. הרוקח בחלוק אוורירי לבן מעל חולצת פולו אופנתית שואל בגרמנית לצרכינו. מביא את המבוקש ולאחר מכן עובר לעברית צחה במבטא יקי. "בפעם הבאה דברו עברית" הוא מחייך. זוהי בבל קיץ 2023 על גדות השפריי.11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אחד אחד ובאין רואה

אחד אחד ובאין רואה אבי גולדברג זה התחיל כך , רכבתי על האופניים על רציף תחליף  עץ   סינטטי בנמל תל אביב, חלפתי על פני מסעדת היוקרה "מול ים" ובזווית עיני אני קולט את נחמן יוצא מדלת צדדית של המסעדה  צועד

אתנחתא, בית בעולם

אתנחתא, בית בעולם אבי גולדברג חלום החופשה הישראלי העדכני השתנה. טעמם של הישראלים התעדן, לא עוד שהייה בבתי מלון מפוארים, די למועדוני "הכול כלול" על חופי ים לבנים. את מקומם ממלאים רכיבת אופניים אתגרית,

bottom of page