top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

הסוכן החשאי - ג'וזף קונראד

הבי.בי.סי הודיע הקיץ [2016] על עיבוד טלוויזיוני נוסף של הספר 'הסוכן החשאי' פרי עטו של הסופר ג'וזף קונראד שיצא לאור ב- 1907.


הספר תורגם לעברית ויצא בהוצאת מעריב בשנות השמונים של המאה שעברה.עטיפת הספר בתרגום העברי


אפשר לומר שספר זה הוא הראשון או מראשוני ספרי המתח המעבירים היטב את התמה של הטרור והפיגועים ההמוניים כפי שהתפתח במציאות האלימה של המאה העשרים והמאה שבה אנו חיים ביתר שאת .ספר זה הכתוב בפשטות ומן תמימות האפופה במעט הומור בריטי, מתאר תא של אנרכיסטים, ספק בולשיוויקים ,שחלקם מצטייר גם כתימהוניים גרידא, בלונדון שנות ה-80' של המאה התשע עשרה.


הערפל הלונדוני אופף את העלילה לכל אורכה והדמויות הפוסעות בערפל המואר באורות רחוב דלוחים בהן נוסעות כרכרות רתומות לסוסים, ושוטרי מקוף בולשים אחר עברייני רחוב.


במסווה של חנות לחוברות וצילומי מין בסוהו, החלק הלא מכובד של העיר באותן שנים, מתגורר מר ורלוק, מהגר מהיבשת שנישא לאישה מקומית נשואי נוחות. מר ורלוק, הציר המרכזי של תא האנרכיסטים, שעיקר פעילותם הוא העלאת זיכרונות מעברם, כתיבת מנשרים ופטפטנות. הוא משמש גם כסוכן מטעם השגרירות הרוסית בלונדון ותפקידו מלבד הדיווח על התארגנויות של גולים אנרכיסטים בלונדון, לפעול ולהתסיס את האנרכיסטים לביצוע מעשי טרור ,ובכך להמריץ את רשויות הביטחון הבריטיות להגברת הפיקוח על המהפכנים המגיעים ממדינות אירופה וחוסים בלונדון הליבראלית והשאננה. השגרירות הרוסית שלפי מהפכת אוקטובר מבקשת לעורר את שלטונות בריטניה מתרדמתם ,אליבא הנספח הרוסי בשגרירות הצארית בלונדון,על ידי פרובוקציות,ולצורך כך מופעל ורלוק.אך ורלוק גם שומר על קשר עם המשטרה המקומית ,כך שאפשר לומר שדמות הסוכן הכפול מתגלמת בו לראשונה בספרות.


מר ורלוק עצמו אינו אנרכיסט ואינו מחזיק בכול אידיאולוגיה מהפכנית, הוא 'אדם נטול תכונות' שהבולטת שבהן היא רצונו להיות רחוק מאירועים פומביים, סמוי מחשיפה וניהול תא משפחתי קטן וחמים ותו לא.


אבל דווקא איש אפור זה נדחף לביצוע מעשה טרור עירוני ,לשימוש בחומרי נפץ ,לאירוע שדוגמתו פועלים כיום תאי מחתרות טרור בכל רחבי העולם. הבחירה בביצוע פיגועים באתרים חשובים,סימבוליים כמו מגדלי התאומים,נרמזת כבר בבחירת מצפה הכוכבים המפורסם של גריניץ' ,כמטרה לפיגוע. מטרת הפיגוע היא להפחיד למשוך תשומת לב ולערער את בטחון הציבור ברשויות האכיפה ושמירת הסדר הקיים.


השימוש בצעירים,ללא עבר פלילי וניצולם לביצוע מעשי טרור מופיע כבר בספר זה כמעין נבואה או התרעה לעתיד שיפקוד את העולם המערבי. אין לדעת מאין יגיח מבצע מעשה הטרור או מי יהיו המסייעים. בספר עולה התזה שדווקא אותם מהפכנים שהמשטרה פוקחת עליהם עין ,אלה שהחשד נופל עליהם מייד ,אינם מבצעי המעשים המטורפים בפועל. הטבח במערכת שרלי הבדו בפריז למשל, הוא פרי מחשבה מעוותת שאת שורשיה אפשר למצוא ביצירת האומנות של קונראד משנת 1907.פגיעה אכזרית בשלום הציבור בשלוות אזרחים תמימים ,פגיעה לשם ערעור האמונה במשטר סובלני,ביסודות של העולם המערבי.

פענוח הפשע על ידי זיהוי שרידי לבוש המבוצע בידי המשטרה הלונדונית ופענוח הפשע בספר הם המטריצה על פיה פועלות מחלקות המשטרה הפועלות כנגד המפגעים עד ימינו,כלומר לא רק איסוף מודיעין אלא הפעלה של מעבדה לאיסוף ראיות פורנזיות,לא רק דיווחי שוטרי מקוף, אלא פעולה סיסטמטית המבוססת על המדע החדש ,על בידוד זירת האירוע ועל איסוף קפדני של שרידים, של ראיות.

השימוש בחגורת נפץ ובמפגע מתאבד כפי שעולה בספר על ידי אחת הדמויות בספר, 'מהנדס' כפי שמכונים כיום מכיני חגורות הנפץ הקטלניות, כבר מסתברת כאפשרות נגישה לפעילות חתרנית בעתיד בתחנות רכבת תחתית או בריכוזי קהל אחרים.


יותר מכול שימש הספר מורה דרך לגדולי כותבי ספרות הריגול שהייתה בחיתוליה בעת כתיבתו. סומרסט מוהם, גרהאם גרין וג'ון לה קארה, הם ממשיכיו הבריטיים המפורסמים של ג'וזף קונראד.


הספר זכה לעיבוד קולנועי ראשון על ידי אלפרד היצ'קוק שהכתיר את הסרט בשם חבלהsabotage

הסרט שביים היצ'קוק באותה שנה 1936 ,היה בנוסף לסרט ריגול אחר, שהתבסס על דמותו ועלילותיו של אשנדן, גיבורו של סומרסט מוהם,המרגל שפעל במלחמת העולם הראשונה בשרות הביון הבריטי. באופן מתמיה בחר היצ'קוק להכתיר את סרטו זה בשם 'הסוכן החשאי', כשם ספרו של ג'וזף קונראד.


אבל סרטו של היצ'קוק היה רק הראשון לעיבודים נוספים של הספר. ככל שהתקדמה המאה העשרים, ואת מוראות מלחמת העולם השנייה החלו להחליף מבצעי טרור עירוניים של ארגונים מחתרתיים ,בעיקר תנועות וארגוני סתר התומכים בקו אלים לפתרון בעיות מדיניות ולשחרור לאומי, התנגדות לקולוניאליזם, וכן תנועות השואפות לשינוי חברתי באמצעות אלימות.


המורא והטרור שהטילו תנועות המחתרת של הפלסטינים ,הצבא המחתרתי האירי ,הבריגדות האדומות באיטליה,תא המחתרת של באדר מיינהוף בגרמניה,תאים מהפכנים מאואיסטים,בשלהי שנות השישים של המאה שעברה יחד עם התסיסה החברתית של השחורים בארה"ב [מלקולם איקס] ,הביאו לגל של יצירות אומנות בספרות ובקולנוע הקשורות לנושא הטרור העולמי והמאבק המשטרתי בו.


ספרו של קונראד שוב נעשה רלוונטי ועובד על ידי הבי.בי.סי שלוש פעמים במהלך שנות השישים השבעים והתשעים של המאה שעברה. עתה הכריז כאמור בית היוצר של הטלוויזיה הבריטית על גרסה חדשה לספר.

שנה טובה, אבי גולדברג 1 אוקטובר 2016

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קור ארקטי

קור ארקטי מאת ארלדור אינדריסון על מות  המהגר כמי שאינו אמון על פענוח  תת המודע החברתי ,מעוררים שני ספרי מתח שקראתי  לאחרונה ושעלילתם מתרחשת  באיסלנד הקפואה והאחר בישראל ושבשניהם מהווה המהגר הזר יעד לר

bottom of page