top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

ליאו פרנק, הלינץ' שלא נגמר

דיומא מיומנו החילוני של המשוטט


20 בספטמבר 2020 ושוב אנו לכודים בבית בצבת הקורונה הרגולציה וטמטום המערכת השלטונית, ועל כן השיטוט חוזר למחוזות העבר.


ביום 17 ביוני 1994 נחתי בשדה התעופה של לוס אנג'לס, כשיצאתי אל בית הנתיבות פסק שטף ההליכה של היוצאים עמוסי המזוודות הם נעצרו במקומם. עיני הקהל נישאו אל מסכי טלוויזיה ששידרו מרדף משטרתי בנוסח בוני וקלייד בשידור חי. היה זה המרדף המפורסם של משטרת ל.א. אחר מכונית פורד ברונקו הלבנה של או. ג'י .סימפסון, שחקן כדורגל אמריקאי וידוען [לצפייה במרדף] שהועמד לדין לאחר מכן בשל רצח כפול של גרושתו ניקול בראון וחברה רון גולדמן.


זיכויו של או. ג'י סימפסון בפלילים בשל הספק הסביר חצה את דעת הקהל האמריקאית, בבירור, רוב האפרו- אמריקאים נטו לקבל את ההכרעה כניצחון נגד גזענות המשטרה ורדיפת שחורים ואילו הציבור הלבן זעם על כך שהרוצח זוכה מהרצח הכפול האכזרי. ישנם משפטים שלמרות שנסתיימו העניין הציבורי בהם לא שכח ופשעים מן העבר, למרות שעברו את המסננת המשפטית, ממשיכים לעניין שנים רבות לאחר שהמערכת המשפטית סיימה את עבודתה בהכרעת דין.


משפטו של ליאו פרנק היהודי מנהל ייצור צעיר במפעל לייצור עפרונות באטלנטה, שהואשם ברציחתה של מרי פגן נוצרייה ,פועלת בת 13 במפעל הוא אחד מהמשפטים שהעניין בהם אינו נמוג . מרי פגן נמצאה לאחר שנחנקה במרתף המפעל . המשפט בו עמד ליאו פרנק לדין באשמת רציחתה 1913 הסתיים בהרשעתו. פרנק, בן למשפחה יהודית ידועה, הורשע בפשע שלא ביצע. ראיות מכריעות מפלילות הצביעו בעליל כי ג'ים קונלי, צעיר עובד ניקיון שחור במשרדו של פרנק ,רצח את הנערה. במקום להרשיעו ברצח הוא הפך לעד מדינה הראשי של התביעה נגד פרנק. הוא שיקר בעדותו, וחבר מושבעים לבן הסתמך על עדות זו והרשיע על פיה את ליאו פרנק .על ליאו פרנק נגזר עונש מוות בשל הרצח . קונלי הצעיר השחור, הורשע כשותף לאחר מעשה. את שארית חייו העביר ביו בתי כלא שונים, בגין עבירות אלימות נגד נשים. ערעורו של ליאו פרנק לבית המשפט העליון של ארה"ב נדחה.


פרנק נמצא אשם במשפט וגם בערעור. ב1915, לאחר דחיית ערעורו, פנה פרנק אל מושל ג'ורג'יה על מנת שימיר את ענשו מעונש מוות למאסר עולם. ואכן לאחר עיון בראיות


ליאו פרנק; ויקיפדיה


השקריות שבתיק שוכנע המושל כי נעשה אי צדק לליאו פרנק, הוא המתיק את גזר הדין מעונש מוות למאסר עולם. באוגוסט 1915 משנודע בציבור על דבר המתקת הדין, פרצו פורעים לבנים בחשכת הליל לכלא חטפו את ליאו פרנק ותלו אותו עם שחר בחורשת עצי אלון הנמצאת בבעלות השריף לשעבר של מחוז מריאטה. אף אחד ממבצעי הלינץ' לא עמד למשפט על אף שזהותם הייתה ידועה .יותר ממאה שנים לאחר מכן, לא שכך הדיון הציבורי בעיוות הדין ובפשע הכפול: רציחתה של מרי פגן ותלייתו של ליאו פרנק. המאמץ של קבוצות וארגונים לבנים קיצוניים להוכיח את אשמתו של פרנק ולהצדיק את תלייתו לא נפסק. תלייתו של פרנק מכונה בדרך כלל "הלינץ' היחיד של יהודי בארצות הברית". הקהילה היהודית מנסה לשמר את זכרו כמי שהורשע והוצא להורג ללא עוול בכפו. אך התיק של ליאו פרנק ממשיך לאחד בשנאה את קהילת העליונות הלבנה בארצות הברית. [white supremacy].


מעניין הוא שבאותה שנה 1915, הופק הסרט האילם המונומנטלי "לידתה של אומה" סרט בעל מסר ברור של אהדה בקונפדרציה במלחמת האזרחים, סרט המהלל את ייסוד הקו קלוקס קלאן כמגן מפני הזכויות שנתנו לשחורים המשוחררים אותם ניצלו בכדי לפגוע באדוניהם לשעבר. הסרט הוקרן לראשונה בבית הלבן בהקרנה פרטית בפני הנשיא וודרו ווילסון שהגיב:

"It's like writing history with lightning. My only regret is that it is all so terribly true."


אמירה גזענית זו ממשיכה לרדוף את מורשתו. היום דורשים פעילי המחאה האפרו אמריקאית לשוויון חברתי לסלק את שמו של ווילסון שלפני היותו נשיא ארה"ב היה נשיא אוניברסיטת פרינסטון, מבניין בקמפוס שנקרא על שמו.


הפורעים שתלו את ליאו פרנק ,התכנסו חודש לאחר המעשה על קברה של מרי פגן והקימו סניף מקומי של הקו קלוקס קלאן הארגון הגזעני . לצפייה ב"לידתה של אומה" וו. ד. גריפית: https://youtu.be/nGQaAddwjxg


בית הספר ליחסים בינלאומיים על שם וודרו ווילסון פרינסטון - צילום מאתר האוניברסיטה


ומה קרה לפורד ברונקו הלבנה של או. ג'י. סימפסון? שוויה מוערך היום בשוק המזכרות ההיסטוריות בכ1,250,000 דולר.


טופס התרמה והרשמה לקו קלוקס קלאן נמצא ברשותי:


אבי גולדברג

16 צפיות0 תגובות
bottom of page