top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

מאה הימים

"מאה הימים " היא התקופה הסוערת בת 100 הימים שבין עלייתו של נפוליאון בונפרטה על חופי צרפת במרץ 1815, לאחר שברח משביו באי אלבה אליו הוגלה על ידי מדינות הקואליציה שחיסלו את משטרו האימפריאלי,ועד לגרושו שוב לאי השדים לאחר תבוסתו בקרב ווטרלו.


מאה ימים שבין גלות לגלות בהם הצליח המתעתע הגדול לשטות בעמו ולהוציאו שוב לבית המטבחיים בווטרלו, באותן טענות סרק על פיהן הוא מגן על ערכי המהפכה הצרפתית.


נפוליאון,העונה לכל כך הרבה הגדרות הוא בעיני הפוליטיקאי המודרני הגדול בהתגלמותו. האיש שידע כי אפשר לאמץ כל אידיאולוגיה כל שקר כל כזב ,אם רק תחזור עליהם מספיק פעמים באזני העם . הקיסר הקטן שהעז לאמץ את ערכי הרפובליקה, שכרתה את ראשו של המלך באקט סימבולי של חיסול המונרכיה רבת השנים ,בכדי להכתיר את עצמו בהיפוך לקיסר ,שב למשך מאה ימים והלהיב שוב את העם בהכרזות שווא , בהכלת חוקה חדשה שכביכול תבשר ימים טובים לצרפתים.


נפוליאון היה דמגוג מודרני שהשתמש במכונות הדפוס כדי לשחרר מניפסטים יומיים לחייליו,הוא היה האיש שניצל את התקשורת ,מניפולטור שידע להשתמש במדיום המודפס כדי ליצר "עובדות" ,לשלוח מסרים מגמתיים. קצין התותחנים נמוך הקומה, הקורסיקאי שאמו מכרה חסדיה כדי שבנה יזכה לחינוך בצרפת ויהפוך לצרפתי מן השורה,הבין שאת דעותיו של ה"עם" אפשר לשנות ולעצב בקלות,ובלבד שתפעל בסמכותיות ובהכרת ערך מופרזת של עצמך כמנהיג ובלבד שתתרום די מידע כוזב שיסיט את תשומת הלב מהבעיות האמיתיות לפניהן ניצב העם.במרץ 1815 לא עמדה צרפת בפני שום סיכון. מדינות הקואליציה לא גזרו להם שטחי ארץ מצרפת המובסת למרות שהיו להם סיבות רבות לעשות כן. כל שעשו היה השבת המשטר הקודם על מכונו והמלך לואי ה 18 בן השושלת הבורבונית חזר לכס השלטון.לא היה כל צורך בשובו של נפוליאון ,ולא היה כלל צורך לצאת לקרב הסופי בווטרלו ,פרט לרצונו של הקיסר הקטן להשיב לעצמו את כבודו האבוד.


מאה הימים הסוערים של נפוליאון הפכו למטבע לשון פוליטי שמשמעותו "תקופת חסד" בה ניתן למשטר חדש, להתארגן ולבצר את מעמדו, כדי שיוכל להגשים את חזונו.


Trump House


"מאה ימי החסד" של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ הסתיימו ,הנשיא טראמפ הטמפרמנטי טען את המונח במשמעותו "הנפוליאונית " ,להחזיר את אמריקה לגדולתה,במאה ימים שחלפו הצהיר הנשיא הצהרות וכתב צווים במטרה לשקם מחדש את האימפריה האמריקאית הדועכת, להבנתו.


אבל כמו נפוליאון, נאלץ לגלות לאחר 100 ימים מביכים כי לא עמד לו כוחו לשנות דבר.


מאה הימים של טראמפ גדושי כישלונות. מאה ימים מביכים,בהם בוהה העולם בהשתוממות במעצמה הגדולה ,מתבוססת בזרם של שקרים, מניפולציות ותככים של ממשל מבולגן,מאה ימים בהם חווה ארצות הברית של אמריקה ניסוי רחב ידיים במציאות מדומה ,עתה הסתיימו מאה ימים.


הנשיא הוכיח בוודאות כי הוא יכול לצייץ כל דבר ובכלל זה כי הוא חוצן שהגיע בספינת חלל שיוצרה על ידי אלון מוסק ,ולזכות לתשואות קהל המיליונים שלו.


מאה ימים של טראמפ: המותג ושברו, הנשיא הוא תוצר zeit geist Americana

טראמפ הוא מרקחת של איש עסקים גס רוח, מוחצן, סטאר של תכניות ריאליטי הממנפות אנשים בעלי אוצר מילים שפל לכדי גיבורי עם. זכייתו של טראמפ בנשיאות הוא רידוד משמעות החיים הפוליטיים והאמת למחזור ציוצי מסרים כוזבים למעמד הביניים השוקע של אמריקה. ציבור מרושש שמוחו כה יגע עד שהוא מאמין שהנשיא הוא אחד מהחבר'ה המייצג את הכורים באפלצ'ים ושתקופת הנשיאות תסתיים בהפי אנד עבור המובטלים.

טראמפ הוא מימוש מותג מסחרי, המותג המסחרי הראשון,שהצליח להציג עצמו בחלון הראווה בשדרות פנסילבניה. האיש צהוב הבלורית מתחרות מלכות היופי,רק רצה להביא את המותג שלו כמה שיותר רחוק וכנראה לא באמת האמין שהסחורה שלו תימכר כה טוב.


במאה הימים שלו הוא מיהר והכניס לחנות החדשה גם את המותג של הגברת איוונקה.הבית הלבן נראה כיום כמו חנות משפחתית ברחוב לוינסקי " מכולת טראמפ ובניו ".

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page