top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

מבלאומילך עד ביר חכים על פסים

סיפורי רכבות

Free Minds


אין ספק שהמאורע הגדול בקיץ 2015 אינו הטור דה פראנס ואף לא המשבר היווני, שלא לדבר על השתלחות הקיצונים המשיחיים בבית אל.

המאורע הגדול מתרחש בעיר העברית הראשונה שקמה בשנת תרס"ט [השנה היחידה שאני יכול לצטט בלוח העברי] ושנטלה את חייה הבלתי פוסקים 24/7 בכפה, ובנשימה עצורה יורדת אל מתחת חולות הזהב עליה נבנתה אל תוך מחילות החולדות שבצומת בית מעריב ,מתוך מאמץ הרואי להקים מערכת תחבורה על פסים מתחת לפני הקרקע.

המאבק האמיתי הוא סמוי מאחרי לשכות העסקנים : מה שם לתחנת התחתית בתל אביב. ואל יקל העניין בעיניכם שהרי איננו עוסקים בעיר פרזות כאור יהודה ואי אפשר לקרוא את התחנה על שם מאהבת של ראש עיר ואפילו לא על שם רעייתו כפי שנעשה לכיכר העגולה [שעכשיו היא עוגת אש ומים הזויה] כיכר צינה דיזינגוף.

הציבור גם לא יסבול את הפרסוניפיקציה של האתר החדש כפי שנעשה למגדלי מרכז השלום שהפכו חיש מהר למגדלי עזריאלי ,הציבור ידרוש ויקבל שם הולם לתחנה החדשה כדי שלא יהיה גורלה כשתי תחנות התחבורה הקודמות סמלים של כישלון אורבני : התחנה המרכזית הישנה שהפכה לגטו והתחנה המרכזית החדשה שהפכה למטרד עירוני. הציבור ידרוש שם שיבטיח את הצלחת הרכבת, כרמלית הוא שם חביב לפוניקולר הכרמלי אבל למרכבות הברזל שינועו מתחת לחולות העיר יינתן שם מחייב הרואי!

וכדי לשקול כראוי את חשיבות העניין ,קרי , מתן שם הולם לתחנת התחתית, משוט לתחנות העולם הפועלות למעלה ממאה שנה .

אלפרד דבלין הנציח את הכיכר השוקקת שבמרכזה ניצבת תחנת הרכבת בברלין והקנה לה שם עולם ב "ברלין אלכסנדר פלאץ" .אריך קסטנר כתב ב-1929 את רב המכר "אמיל והבלשים" שתחילתו במסע הרכבת של אמיל ברכבת לברלין שבמהלכו נגנב ממנו הכסף שניתן לו על ידי אמו הענייה.

אלפרד דבלין :ברלין אלכסנדר פלאץ


לסנקט פטרבורג [פטרוגרד ולאחר מכן לנינגרד] מערכת רכבות תת קרקעית מפוארת המשרתת את הכרך מזה שנים רבות. אחת מתחנותיה הידועות היא תחנת פינלנד , פרסומה לנצח בא לה כאשר הגיע לתחנה קרון אטום ובו ולדימיר איליץ' לנין במסעו הארוך מציריך דרך גרמניה בחסות השלטון הגרמני באוקטובר 1918. מסע סודי זה שמטרתו הייתה למוטט את השלטון הצארי הנלחם בחזית המזרחית בגרמנים על ידי החדרת לנין הבולשביק כגייס חמישי, לבירת האימפריה הרוסית המתמוטטת . לנין גח מהקרון והכריז על מטרתו להפלת השלטון וכך החלה בפועל מהפכת אוקטובר שהביאה לעולם את השלטון הרודני האדום שהחליף באכזריותו ובסבל שגרם את השלטון הצארי.

גאר די נור "תחנת הצפון" בפריז כמעט אין צורך לספר בתהילתה . הסרט מלון גאר די נורד מ- 2013 [שם שמזכיר את הסרט "הוטל די נור" של מרסל קרנה] . ספרי מתח וסיפורי אהבה שזורים ברקע התחנה והנציחו אותה כמוצא למסעות רחוקים ושיבה משדות קרב.

גאר די נור : מתוך אתר אמזוןצ'רינג קרוס לונדון .

הרכבת של לונדון היא "אם כל התחתיות"

"ובכן ג'נטלמנים, אני יוצא", אמר

"אתה לא שוכח עד מתי אתה צריך לחזור?"

"בעוד 80 יום בדיוק, ביום שבת 21 בדצמבר....

זה הוא תחילתו של מסע בן 80 היום ,המתחיל בתחנה הלונדונית. ז'ול ורן הנציח את התחנה הלונדונית העמוסה והשוקקת בספרו "מסביב לעולם ב 80 יום"

ויש תחנות ששמן ניתן עקבות ניצחונות צבאיים מפוארים : ווטרלו בלונדון ביר חכים בפריז. ועל כן אין להקל ראש בבחירת השם שינתן לתחנה בתל אביב. אני כשלעצמי כמו רבים אחרים גיבשתי דעתי ,מחווה לסופר ויוצר הקולנוע הגדול של ישראל אפרים קישון ,התחנה תקרא בלאומילך דרום.
דוש: איור מתוך מתוך אפרים קישון שמיניות באוויר


אבי גולדברג 1 אוגוסט 2015

6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מגילת סן-מיקלה מאת אקסל מונתה

על מגילת סן-מיקלה מאת אקסל מונתה, לפני שנה נפטר בשיבה טובה ברוך תירוש ז"ל 1929-2023 . איש הפלמ"ח ומפעילי הפלי"ם [פלוגות הים] שעסק בהעלאת עולים ניצולי השואה לארץ ישראל והמשיך בפעילות ביטחונית למען מד

bottom of page