top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

מתאגרפים בשלושה חלקים II

חלק שני: אוכלים וחובטים


יש משהו פרדוקסלי בשילוב של הנאות האוכל ומהלומות. השלטון הרומאי התגבר על הפרדוקס והסיח את דעת ההמון "בלחם ושעשועים" קהל עולז וסובא צופה בגברים הנלחמים על חייהם היא מסורת שכנראה הועברה הלאה בהצלחה רבה או שזה שילוב של תאוות החיים.

אלוף העולם במשקל כבד ג'ורג' פורמן ,התפרסם בחיבתו לצ'יזבורגרים בגיל 42, הגן על תארו מול הוליפילד. לפני הקרב הצהיר "אחרי הקרב, תערך בדיקת סמים, אבל כל מה שימצאו בתוכי זה צ'יזבורגרים."


ב 1962 התקיימה בישראל אליפות אירופה במשקל תרנגול. לכבוד האירוע הוקמה זירה באצטדיון באסה [שהוכשר באותה עת לבלומפילד] ביפו. הגעתי לשם עם אבי שאהב את אנשי השרירים היהודיים. בתוך ריבוא אדם מזיע, צפינו במתאגרף היהודי אלג'ירי אלפונס חלימי אלוף אירופה בקרב המקצועני הראשון והיחיד שהתקיים בתל אביב מול פיירו רולו. צעירים שנשאו תיבות עץ מרצועה שהשתלשלה מכתפיהם שאגו "ארטיק קרטיב, טמפו, תסס" שהיו תחליף דל לתרבות הסביאה הרומית. אלפונס חלימי היהודי האלג'ירי זכה בקרב וליהודים הייתה צהלה ושמחה, בשדרות ירושלים פיצו הצופים את עצמם בדרכם חזרה מהאירוע בבורקסים חמים ופיצוחים בקונוסים של נייר עיתון.


האלוף אלפונס חלימי נטש את האגרוף ועבר לעסקי הקרואסונים ופתח בית קפה בפריז לא הרחק מיער ונסן.ארכיון הספרייה הלאומית


מריו מלו, מתאגרף לשעבר מארגנטינה שהיה אלוף דרום אמריקה, לא היה בר מזל. מה שלא עשו לו אגרופי יריביו עשו לו הקרואסונים. הוא נחנק למוות במהלך תחרות אכילת קרואסונים שצולמה לטלוויזיה.

חובבי ההמבורגר המשובח עולים לרגל למזללת "The Bird " הנמצאת סמוך לקו התפר הברלינאי, מקום מיוחד הנמצא בסמיכות למרכז ספורט "מקס שמלינג האלה" הקרוי של שמו של גדול המתאגרפים הגרמנים.

The famous Bird hamburger

לא כל אלופי האגרוף של גרמניה זכו להנצחה מרשימה כזו.


לזכרו של הארי שטיין, לא הוקמה כל אנדרטה או יד. הוא היה מתאגרף יהודי מוכשר, חבר במכבי ברלין, שזכה באליפות גרמניה באפריל 1932 במשקל זבוב, הוא נשכח ונעלם מהתודעה הגרמנית.


*************


לתל אביבים של פעם שבאו לצפות באירועי "בוקס" לא היו קרואסונים או המבורגרים ,היה רק פלאפל בשוק בצלאל על יד מועדון הספורט של מכבי תל אביב ששכן ברחוב הנושא שם זה היה צנוע וקטן בהרבה מההיכל על שם מקס שמלינג בברלין וגם דוכני הפלאפל שבשוק בצלאל לידו היו צנועים יותר מההמבורגר הברלינאי.


כיום לא נותר ממועדון זה ומהפלאפל שלידו דבר ועל חורבותיו מתנוססים בנייני דירות למתנחלי האלפיון העליון.


פלאפל


במועדון ברחוב המכבי, התאמנו בכדורסל, באגרוף אבל פרסומו בא לו בעיקר מהחצר המרוצפת "מגרש הבלטות" שהייתה המגרש הביתי של קבוצת הכדורסל. למרבית המזל הונצח המגרש על ידי אריק איינשטיין ואורי זוהר בסרט "עיניים גדולות".


ארכיון הספרייה הלאומית


גם למועדון האגרוף ששכן בתוך הבניין האפרורי, והונצח בספרו של דן צלקה "כפפות", לא היה הרבה זוהר: זירת אגרוף שריח יזע ,מגבות לחות , כפפות מזיעות ואגרופים עמד בה תמיד.


נשוב למקס שמלינג האלוף ששמו מונצח במרכז הספורט בברלין. לצורך שמירת התואר אלוף העולם היה עליו להפליג מהמבורג [מקור שמם של קציצות ההמבורגר] אל בירת האגרוף העולמי - ניו יורק.


בניו יורק, כמו בקולוסאום של רומא, נהוג לפני כל תחרות אגרוף לאכול ולשתות בירה. בעשרות השנים האחרונות "המוסד" לpre-game הוא Stan's.


לפני משחק הינקיס' סטאדיום אוכלים אצל סטאנס'


לרוע מזלו של שמלינג ששב ב1933 לניו יורק ניצב מולו מתאגרף ממוצא יהודי, מקס בר. למקס האמריקאי יהודי האימתני יצא "מוֹנִיטִין" שהרתיע מתאגרפים, באשר הוא היה מעורב בקרב אגרוף עם פרנקי קמבל שנגמר בחבטה ימנית אדירה של בר שחיסלה את פרנק קמפבל לתמיד. בר נאסר באשמת רצח וזוכה בבית משפט בסאן פרנסיסקו..


האמרגנים של התחרות הלהיטו את הציבור ותיארו את הקרב כמאבק בין גרמני נאצי ליהודי . האמת הייתה שמקס "היהודי" שהתמודד מול מקס "הנאצי", היה מרוחק מהדת היהודית כפי שהגרמני היה מרוחק מהנאציזם ולא היה כלל חבר במפלגה הנאצית. לאחר שהסתיימה המלחמה התגלה כי הסתיר והציל שני ילדים יהודים בליל הבדולח.


"מקס היהודי" עלה לזירה כשסמל מגן דוד בולט רקום על מכנסיו ולאחר עשרה סיבובים הביס את "מקס הנאצי ". קהל של שישים אלף צופים קרא קריאות בוז כנגד מקס הגרמני שירד חפוי ראש.


שמלינג שב להתאגרף בניו יורק מול ג'ו לואיס האגדי .הגרמני הכריע את המתאגרף מדטרויט בסיבוב ה12. אך זה היה הפסד חד פעמי ל"מפציץ החום". ביוני 1938 חזרו השניים ונפגשו לקרב שנקרא "קרב המאה" כזה שסרטי רוקי אינם יכולים לשחזר. מאה מיליוני מאזינים ברחבי העולם האזינו לשידור ישיר מאצטדיון הינקיס' . סיבוב אחד הספיק ל"מפציץ החום" ג'ו לואיס להכריע את הגרמני ולזכות בתהילת עולם.


המפציץ החום [ויקיפדיה]


שמלינג הגרמני ולואיס, "השחור והלבן" הפכו לידידים טובים עד למותו של לואיס עשרות שנים לאחר מכן.


המשך יבוא


אבי גולדברג יולי 2019


9 צפיות0 תגובות
bottom of page