top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

עם מאכל מלכים - מגש הכסף נשבר – וו החיבור


להקת חיל הים שרה על "היידישע פיראטען", שודדי הים היהודיים שהגיעו מקהילות מזרח אירופה למדינת ישראל

מביאליסטוק עד ווהלין מליטא ועד פולין כל העם כבודנו ימלל איזה חברה יאטן יידישע פיראטען שירבו כמותם בישראל!


זה מצחיק בהתחלה אבל מפחיד בהמשך . אותם שודדים עבדקנים השתלבו היטב במשטר הדמוקרטי שהעניק להם ייצוג " פֵּר קַפִּיטָה " ומשם כול זכות ותמיכה המעניקה חברת הסעד המודרנית. הפטור מכול חובה אזרחית או לאומית אליו שואפים הפירטים אינו קיים בשום חברה .


א. שר לביטחון הפנים, שפניו המלאים מגלים את תשוקתו הבלתי מרוסנת למזון גשמי, אדם שלא שרת בצה"ל ומכיר אותו רק כיריב פוליטי למאווייו המשיחיים, קובע נחרצות כי החקיקה הנמהרת שתסייג את הצורך שלו ושל חבר מרעיו לפעול בסבירות, זו "רק מנה ראשונה" בתפריט עשיר של הרס סדרי הדמוקרטיה בישראל. יצחק לאור כתב את הרומן "עם מאכל מלכים" על הקושי להיות עמישראל יפה הבלורית, "לשמור על הפאסון" הציוני, על כור ההיתוך, עשרות שנים לפני שהקרקע רעדה ולפני שהדבק נמס וכור ההיתוך התקרר. הכותר שנבחר לספר עם מאכל מלכים הוא ביטוי שמן הסתם לקוח מכתביו של לוקריציוס הרומאי ומהמיתולוגיה היוונית בה שמשו בני העם כלי משחק, מזון, לשליטים, לאלים. נקווה שהמנות הבאות להן ממתין השר לא תגענה למערכת העיכול שלו .
בן גביר, שר בממשלה משיחית - תיאבון לא חסר לו
סוף לדמוקרטיה? אבי


ב. הפחד מנטישת המתנדבים בעם, מעורר גל זעם מוסרי צדקני, ולאומני, מצדם של מתעבי הדמוקרטיה השואפים למדינת הלכה, מנציגי העם המסרבים לשרת בצה"ל. למי מהם שלא שמע את קול הנפץ ממחנה האוהלים בירושלים, היה זה רעם ריסוק מגש הכסף, ארון הקודש שנשאו המתנדבים 75 שנים, על סלעי ירושלים . גם אם ימלכו בדעתם חבורת המשסעים את העם, גם אם יהיה רצון מלפניו לפקוח עיניהם לפתע , מגש הכסף עליו ישבו כבר לא יתאחה לעולם.


ג. כשנתבקש נועם חומסקי להרצות על לשון וחירות, הסביר כי הוא יודע להרצות על לשון וגם על חירות אנושית, יש לו בעיה עם וו החיבור.


לנו העם הישראלי במדינת ישראל יש בעיה עם וו החיבור. לא משום שיהדות אינה יכולה להתחבר לדמוקרטיה ומוסר וערכים הומניים ללאום, להפך, עשרת הדברות, ותורת נביאי ישראל העניקו לנו את הבסיס המוסרי וההומני לחיי אומה וחברה . אלא שיהדות משיחית ועריצה כפי שהיא באה לידי ביטוי ב2023 נוגדת את תחיית האדם החופשי המשוחרר, הפועל מתוך מצפון חברתי על פי חזון נביאי ישראל, שחילצה את העולם המערבי מחשכה ומכבלי העריצות של הדתות הממוסדות.


ד. בני ישראל שוחררו פעמיים במאתיים השנים האחרונות, בידי תנועת התחייה והציונות, חילצה אותם מהגטו הטריטוריאלי של הגלות ומהגטו המנטלי רבני בו היו שרויים, שעצם את עיניהם ואת עיני רוחם. תנועת התחייה והציונות החזירה לעם את הטריטוריה, את השורשים הכנעניים, את שפת עבר, ואת מוסר נביאי ישראל ואת האפשרות ליישם את חירותם כבני אדם: לעבוד את ארצם ולהגן עליה, ובעיקר להגן על חופש רוחם . לאפשר להם להגן על חופש הדעה ולהיות קולקטיב ישראלי יהודי ודמוקרטי בארצו, חף מאיומים מחוץ וממשעבדי רוחם מפנים .


המתנדבים הפורשים עתה מצה"ל שבורי לב , פועלים על רקע השבר, בוו החיבור שבין היהדות לדמוקרטיה ולערכיה.


58 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אחד אחד ובאין רואה

אחד אחד ובאין רואה אבי גולדברג זה התחיל כך , רכבתי על האופניים על רציף תחליף  עץ   סינטטי בנמל תל אביב, חלפתי על פני מסעדת היוקרה "מול ים" ובזווית עיני אני קולט את נחמן יוצא מדלת צדדית של המסעדה  צועד

אתנחתא, בית בעולם

אתנחתא, בית בעולם אבי גולדברג חלום החופשה הישראלי העדכני השתנה. טעמם של הישראלים התעדן, לא עוד שהייה בבתי מלון מפוארים, די למועדוני "הכול כלול" על חופי ים לבנים. את מקומם ממלאים רכיבת אופניים אתגרית,

bottom of page