top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

פרגים וזיכרון מקנדה לפלנדריה

כיצד הפך פרח הפרג לסמל זיכרון לנופלים


מדי שנה בחודש נובמבר, זה מאה שנה, זוכרים מיליוני אזרחים את קורבנות מלחמת העולם הראשונה, את הדור האבוד שהושמד במלחמת חפירות על גדרות התיל בצרפת ובבלגיה. אחד מסמלי הזיכרון הנפוצים הוא פרח הפרג. עטיית סמל הפרג על דש המקטורן מאחדת את העמים בזיכרון לתשעה מיליון קורבנות.


הדרך הראשית של אונטריו קנדה, כביש 401, והדרכים המצטלבות, זרועות בשלטי דרך המכריזים על הערים והכפרים שבשוליהן. השמות מזכירים את מקורה של הארץ במורשת הבריטית: המילטון, לונדון, קיימברידג' ווינדזור, עד שאתה תמה אם אינך נמצא בארץ האם, באנגליה. שמה של אחת הערים, גוולפ, מהדהד את ימי הביניים ביבשת הישנה, כשבאונטריו טרם דרכה רגל אדם לבן. מהיכן צץ שם זה שאלתי את עצמי לא פעם.


נחזור לרגע לבית הספר, אל שיעורי ההיסטוריה ואל המאבק האימתני שהתחולל בימי הביניים המאוחרים באיטליה בין האפיפיור לבין קיסרי האימפריה הרומית הקדושה שהיו גרמניים (מאבק האינווסטיטורה). המפגש בטירת קנוסה, שבו הושפל הקיסר היינריך הרביעי בשנת 1077 בידיהאפיפיור גרגוריוס השביעי, הפך לטריוויה של חידונים. איטליה הייתה מפולגת בין שתי מפלגות: תומכי המדינה האפיפיורית – הגוולפים; ותומכי הקיסרות הרומית הקדושה שהקים קארל הגדול, שארלמן – הגבילינים. היריבות הזו נמשכה מאות בשנים. מקור שמות שתי המפלגות הוא בשני בתי אצולה גרמניים שהתמודדו על כס הקיסרות הרומית הקדושה במאה ה-11. גואלפו – Guelph, Guelf, Guelfo היא וריאציה של השם בית וולף Welf.


וכיצד התגלגל השם העתיק הזה לרחבי אונטריו? ובכן, הקמת העיר בתחילת המאה ה-19 באונטריו (טריטוריה בריטית) הוקדשה למלך אנגליה באותה עת, המלך ג'ורג' הרביעי, שמשפחתו מתייחסת לשושלת בית הנובר הגרמני. בית הנובר הם צאצאי בית Welf.


ומה עניין מצאתי בעיר עצמה מלבד שמה? ובכן, בגוולפ נולד וגדל הרופא ג'ון מקריי, שמשך גם בעט משוררים. בגיל מבוגר התנדב מקריי לשרת כקצין רפואה בצבא המשלוח הקנדי לבלגיה שבה התחוללו קרבות מגן נגד הגרמנים הפולשים. ב-1915 כתב מקריי שיר שאותו הקדיש לנופלים בקרב האִפֵּר השני בפלנדריה, מערב בלגיה, קרב שבו נפלו כשבעים אלף חיילים של צבאות ההסכמה. הוא קרא לשיר "בשדות פלנדריה", לזכר לוחמי מובלעת האִפֵּר. בהגנה על המובלעת התחוללו קרבות דמים מרים בין הבריטים, בסיוע הקנדים וחטיבת רגלים הודית, לבין הגרמנים. האחרונים לא בחלו בשום דרך להתגבר על המכשול והפעילו לראשונה בתולדות העמים נשק כימי ולהביורים. פרחי הפרג היו הראשונים לפרוח בשדות הקטל בבלגיה ובצרפת.


"בשדות פלנדריה"

בשדות פלנדריה פרגים גדלים

בין שורות שורות של צלבים

מסמנים את קברינו, וברום

העפרונים עדיין מעופפים באומץ, רון

קולם, בקושי נשמע ברעום התותחים למטה.

אנו המתים. אך לפני ימים לא רבים

חיינו, ערגנו אל השחר העולה, ראינו את זוהר השקיעה

אהבנו ונאהבנו ועתה אנו מונחים

בשדות פלנדריה.

ריבו את ריבנו באויב

מידינו שכשלו קחו, ניצרו

את הלפיד, עתה הוא שלכם, מעלה אותו הניפו

בל תכזיבו אותנו המתים

כי על משכבנו לא ננום,

הגם שהפרגים עדיין גדלים

בשדות פלנדריה.


In Flanders Fields

In Flanders fields the poppies grow

Between the crosses row on row,

That mark our place; and in the sky

The larks, still bravely singing, fly

Scarce heard amid the guns below

We are the Dead. Short days ago

We lived, felt dawn, saw sunset glow

Loved and were loved and now we lie

In Flanders fields.


Take up our quarrel with the foe

To you from failing hands we throw

The torch; be yours to hold it high.

If ye break faith with us who die

We shall not sleep, though poppies grow

In Flanders fields

השיר התפרסם בעיתון הלונדוני פאנץ' במהלך המלחמה, ופרחי הפרג הפכו לאות זיכרון לדמם של הרוגי המלחמה הנוראה ההיא. "שדות פלנדריה" הוא השיר המפורסם ביותר בעולם מאותה מלחמה נוראה.

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page