top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

1 במאי

השמועות הן שהקומיקאי היהודי כוכב הטלוויזיה שהפך לראש ממשלה אוקראיני מוכשר ולעת מצוא למצביא מעולה, מכין עצמו לקריירה חדשה מיד לאחר כיבוש מוסקבה: דוגמן. בינתיים החליטה ועדה מיוחדת של האו"ם לענייני צבעים לשנות את שם הצבע ירוק זית לירוק זלנסקי.


צילום מתוך העיתונות האוקראינית


ב. הסלמונלה העונתית שוב פלשה למחוזותינו. משרד הבריאות שהיה עמוס עד כה במלחמה בנגיף הקורונה, חזר למלחמה בחיידק המעיים הנפוץ בישראל מאז נחשף לראשונה בתכנית ד"ר כלבו טק - רפי גינת.

ynet צילום מ


חשיבות התגלית של גינת אינה בכך שהובילה לגילוי הלא מפתיע שמקור התפוצה הוא בחדרי השירותים של מפעלי מזון ,אלא במסקנה המשרתת את משרד הבריאות מאז ועד היום: בכל מפעל מזון בו תבדוק, שם תמצא סלמונלה, ועל כן במקום לבזבז זמן על גילוי מחדלי בריאות אחרים, כדאי לשוב שוב ושוב לבדיקות לגילוי סלמונלה שתוצאותיהם ידועות מראש.


ג. במכון גנזים של אגודת הסופרים ממשיכים לנבור במסמכים צהובים מיושן ולאחרונה התחוללה סנסציה בכוס מים משנתגלה מכתב אהבה של ח.נ. לח.פ.

הדרמה שהתחוללה על מסך ערוץ 13 נשאה אופי של הקרנת פרק מחבורת מונטי פייטון. מצד אחד הוצג המכתב המנוסח בעברית נמלצת ,בידי גברת נרגשת מעוצמת ביטויי האהבה של ח.נ.

ומאידך גיסא גברת אקדמית שלא שללה את האפשרות כי המכתב איננו ביטוי ארוטי מובהק או הבעת תשוקה מצדו של המשורר הלאומי אל חמוקיה של ח.פ., מעין כתב הגנה על תומתו של המשורר הלאומי.


העיסוק בחיי האהבה של ביאליק מעניין ככל שיהיה, חושף את טיב השיח בעידן שאמור להיות שונה. שתי נשים מלומדות מעניקות למשורר הידוע את כול הכבוד ותשומת הלב ולא מילה אחת למוזה, לאשה הצעירה שבין זרועותיה פרק את תשוקתו.

"התגלית" אודות חיה פיקהולץ המורה לאנגלית מבית הספר התיכון הוותיק גאולה היא רק "אסמכתא" לרומן שדבר קיומו עבר במשך עשרות שנים מפה לאוזן בין מחזורי התלמידים במוסד החינוכי המזדקן הזה. כתלמיד בית הספר בתחילת שנות השישים במאה שעברה, זכורה לי דמותה של חיה פיקהולץ מורה לאנגלית. זקופה בלבושה החריג, צמותיה קלועות סביב קדקודה כמקובל ברוסיה, חובשת כובעים מרשימים, כגברת פריזאית, ומהדקת צווארון חולצתה בסגנון אנגליה הוויקטוריאנית.


תלמידי התיכון רחשו כבוד לגברת, ”המדאם של ביאליק" והעריכו את סגנונה הייחודי הבוהמי, על רקע המוסד העבש בו למדו.1 במאי 2022


לידתה של המאה העשרים ואחת, היתה מלווה בחרדה מפני נגיף דמיוני, באג 2000. נשימת הרווחה ואווירת השאננות של מיליארדי תושבי הכדור מהכניסה למילניום החדש, היתה קצרה. לראשיתו של המילניום החדש התלוו תמונות המחרידות של קריסת מגדלי התאומים בניו יורק וכך נגדעה התקווה לקבורתו של הרשע יחד עם שרידי המילניום הקודם.


נותרו רק המרחבים הנורדיים הלבנים, מקלט מדומיין מהרוע. נקריתי לרגל עסקי לסקנדינביה והסתקרנתי מקיומם של מקלטים במרתפי בנייני דירות ברחבי שבדיה. הדבר נראה לי מוזר ככול שהבחנתי בכך שוב ושוב.


לשאלתי מה הצורך במקלטים בארץ השלווה הזו השיב לי ידיד מקומי כי הפחד מפני האיום הגרעיני הסובייטי בעת המלחמה הקרה במהלך המחצית השנייה של המאה העשרים הוא שגרם להקמתם. החשש מרוסיה החדשה זו שקמה לאחר התפוררות ברית המועצות עדיין חי וקיים. ולעצמי חשבתי, פרנויה.


לימים הגיע אותו מכר שוודי לישראל והציע לחברות נדל"ן בישראל לרכוש בניין מרשים העומד למכירה בהלסינקי בירת פינלנד, בניין ששימש את משרדי הצלב האדום הפיני.


לשאלתי מדוע לא יגייס לצורך כך את אחד האוליגרכים הרוסים השועטים במרחבי מערב אירופה ומפזרים את ההון אותו הם שודדים מהעם הרוסי , השיב לי אותו שוודי, כי בעלת הבניין היא אישה פינית גאה שלעולם לא תמכור את הבניין לרוסים שנלחמו נגד פינלנד בתקופתו של סטאלין האיום.


באוגוסט 1939 נחתם אחד מהמסמכים היותר ציניים שנחתמו מעולם.


ההסכם נעשה בידי שני רודנים האחד אוחז צלב קרס ומשנהו במגל ופטיש.


הסכם בין שני רוצחים המסכמים כיצד לנתח את הגווייה לאחר הרצח. הסכם "מולוטוב ריבנטרופ": מה 23 לאוגוסט שרטט מפות מפורטות המחלקות את מזרח אירופה בין שני דיקטטורים שהמשותף ביניהם היה רב על אף הנטייה לחשוב אחרת.


ריבנטרופ – מולוטוב, שרי החוץ של שתי היריבות הרצחניות שמשו רק ציפורן לעט שחתמה על המסמך המביש, שחילק ביניהם את מזרח אירופה כאילו הייתה ארגז חול ותושבי המדינות הכבושות היו בובות צעצוע.


מספר ימים לאחר חתימתו יכול היה היטלר לשגר את צבאו לפלוש לפולין והסובייטים החרו החזיקו אחריהם ועל פי המוסכם פלשו אף הם למדינות הבלטיות, לפולין לבסרביה ולפינלנד.


כל זה ידוע אבל עדיין אנו נזקקים לתזכורת על טיב העולם.


מלחמת העולם השנייה הסתיימה וסטאלין שחתם אך שש שנים קודם לכן על ההסכם שהיה גזר דין מוות למדינות מזרח אירופה, אותם הפקיר לידי היטלר, היה בין המנצחים "המשחררים " וזאת רק לאחר שהיטלר הפר את תנאי ההסכם המביש, ופלש לארצו של סטאלין ארצם של הבולשביקים שנואי נפשו ב1941.


סטאלין שהמפלגה הקומוניסטית שמשה כסות לרודנותו הרצחנית ,ל'טיהורים', להגליות המוניות, לעינויים בגולאגים, ולהרעבת אוכלוסיית אוקראינה למוות, מצא לו חסידים שוטים רבים בארצות המערב שראו בו "שמש העמים" וכך לא הוקעו מעולם מעשיו כפי שהוקעו אלה של היטלר.


מה שהפסיד היטלר במלחמת העולם השנייה זכה בו סטלין: שלטון ללא מיצרים על הונגריה, רומניה, פולין, בולגריה, ליטא, לטביה, אסטוניה ואוקראינה . מיליוני אוקראינים רוסים וגרמנים יהודים ובני עמים אחרים דוכאו וחוסלו במהלך השנים ומדינות הוחזקו תחת מסך ברזל ותייל ללא זכוית אדם ולעיתים בעבדות ממש ושלילת כל יכולת להגר או לבחור חיים משלהם.


סטאלין ורוסיה הקומוניסטית הצליחו לחמוק עד היום מכל מתן פיצוי למיליוני שכניהם המנוצלים והעשוקים למרות המעשים המבישים , אירופה עדיין נמצאת תחת הפחד מהדוב הרוסי למרות שהמגל והפטיש הוחלפו, באות Z, סמלו של הרודן החדש שקם ברוסיה. לנוכח הזוועות אותן מעולל פוטין באוקראינה מתעוררת הקריאה והצורך לחשוף את פשעי הרודנות שלו ושל ברית המועצות האדומה לפניו.מתוך אוסף הארכיון הציוני


התעוררות של שבדיה ופינלנד השלוות בימים אלו למצוא מחסה תחת מטריית נאט"ו מהרודנות והאימה שמטיל פוטין והזוועות שהוא מחולל בסביבתו, הם לקח לעבר מדמם, ומהבנה שהרוע חוזר על עצמו כל פעם תחת סמל אחר.

6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page