top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

21 ביוני, היום הארוך במרכז העולם

את היום הארוך בשנה העברנו השנה בצפון, כלומר בצפון העולם, איי לופוטן הנורבגיים, נמצאים בחוג הקוטב הצפוני ושמש חצות מאירה אותם ללא הפסק במשך חודשיים וחצי, כמעט ללא שקיעה. ב20 ליוני ניכרה תכונה רבה במרכולים שבמרכז סבולבר, עיירה בה שהינו, תושבים הצטיידו במצרכי מזון לחגיגת אמצע הקיץ.


ממקומי חביב דובר אנגלית משובחת, ששרת בצי הסוחר הנורבגי רוב חייו ,לפני שפרש לעיירת הולדתו באיים הצפוניים, שמעתי הסבר מעמיק על פיו איי לופוטן הם מרכז העולם.


גאומטרית, אפשר לאשר כי כל אתר בעולמנו, הוא גם מרכזו ולא לטעות, בהנחה שהפלנטה עליה אנו חיים היא כדור. אבל ספקנים כופרים בכך, וכנראה הם עומדים להתרבות לאור הצלחת ספקנותם בדבר התחממות כדור הארץ, וספקנותם בדבר מוצאינו, בתורכיה למשל, יבוטלו לימודי תורת האבולוציה ,אבל הקביעה הגאוגרפית המגדירה את האיים בצפון הקוטבי ולא במרכז מקובלת גם על השוללים את המבנה העגול של כדור הארץ, את מוצאינו מהקוף ואת הנזק שגורמים גזי החממה.


בסיוע תנועות יד רחבות הבהיר המקומי כי האיים נמצאים בתווך שבין ים ברינג הצפוני, משם מגיעים בשחייה עשרות מיליוני דגי הcodfish - הבקלה, אל עבר זרם הגולף העולה מחופי פלורידה ופוגש בהם לחופי האיים, ומאפשר להם להתרבות במים חמימים יותר מאשר מי הקוטב הקפואים, לגביו זהו מרכז העולם.


איי לופוטן, מרכז העולם?


גם לגבי מדינתנו הקטנה יש הסבורים כי היא שוכנת במרכזו של העולם ,חלקם רואה את הר הבית כמרכזו, ואחרים, מסמנים את מרכז העולם לא רחוק משם ,בסלע שבתחתית כנסיית הקבר, אבן השתייה, מרכז העולם. כך או כך, לנו ברור כי מרכז העולם נמצא בינתיים בוושינגטון ,לפחות עד אשר הצונמי הסיני ישנה את המיקום שלו לבייג'ינג מן הסתם.


אבל הרי נוסעים כה רחוק כדי לשכוח את היריבויות הפוליטיות ולחזות בטבע המדהים ביופיו, בו חיים אלפי דייגים המוצאים פרנסתם מדייג הבקלה בעיקר ,כבר מאות בשנים, למרגלות צוקי הרים משליגים. אלא שגם מקום מרוחק זה קשור לטבורו של עולם.


המלחת וייבוש דגי הבקלה ושיווקם החלה במאה ה- 15, בעידן טרום מכולות הקירור כדרך היחידה לשנע דגים, וזאת כדי לספק את צרכי מיליוני הקתולים הנמנעים מאכילת בשר בימי שישי, באיטליה בספרד.


בקלה בייבוש


בפורטוגל ארץ דייגים אף היא, ניתן לדג המיובש שמו הרווח Baclau-בקלה. הדעה הרווחת בלופוטן וגם באתרי אינטרנט קתוליים ,הינה ,כי בגלל שוחד שניתן לאפיפיור על ידי סוחרי דגים, הוא הוציא היתר אכילת דגים בימי שישי ,בכדי להקל על המאמינים המתנזרים מבשר. אבל העדויות בדבר אכילת דגים על ידי מאמיניו של הצלוב, מופיעות כבר בימים הראשונים בהם התגבשה המסורת הנוצרית . שהרי נס "הלחם והדגים" לא התרחש באיי הצפון אלא על גדות ים הכינרת . כך או כך אתר רשמי של הכנסייה מעדכן כי אכילת דגים בימי שישי מותרת בהחלט מכוח החלטות ועידת הוותיקן השנייה שהתקיימה ב 1962.


הגרמנים כבשו את נורבגיה באביב 1940 חודשיים לפני שכבשו את פריז. איי לופוטן נכבשו אף הם. האיים , בהם מפעלים לייצור שמן דגים שועבדו למערך המלחמה הנאצי ,כשהשמן משמש לתעשיית הניטרוגליצרין המאפשר את ייצור הדינמיט. בזיכרונותיו מספר ווינסטון צ'רצ'יל על פעולת הקומנדו המוצלחת בשנת 1941שהחריבה את מתקני ייצור ואכסון שמן הדגים באיי לופוטן והרימה את המורל הירוד של תושבי האי הבריטי באותה עת.


המשחתת סומליה בראש כוח הפלישה של מבצע הקומנדו הבריטי


נורבגיה איננה במרכז העולם, אך הסכמי אוסלו הידועים, ערבו אותה בקלחת הים תיכונית. אוסלו שוכנת בדרום הארץ הנורבגית וכדי להגיע לצפונה יש לטוס עד לנרוויק, עיר קטנה על חוף הים ,ומשם ברכב כשעתיים עד לאיים. כביש E- 10 שנחנך לא מכבר, בסיוע כספי האיחוד האירופי בו שותפה עדיין אנגליה, מאפשר מעבר קל אל האיים ללא תשלום אגרה, באמצעות גשרים ומנהרות ולהימנע משייט במעבורת.

חבל שהאנגלים שהגנו בחירוף נפש על נורבגיה הצפונית ב- 1940 והשמידו במפרץ של נרוויק אניות מלחמה גרמניות ,אך נטשו את נורבגיה בגלל אילוצי המערכה בצרפת, ושפעלו פעולת קומנדו בהמשך באיי לופוטן ב 1941, וכמובן פגעו בתכנית החימוש הגרעיני של היטלר, כשסייעו ללוחמי מחתרת נורבגים ב 1943 בפעולות חבלה של מתקן המים הכבדים בטלמרק במזרח נורבגיה ,עליו שמו הנאצים את יהבם, פעולת הקומנדו אולי המפורסמת ביותר [עד פעולת אנטבה, וחיסול בין לאדן], החליטו להתנתק מאירופה.

הפשיטה על המפעל ההידרואלקטרי בנורבגיה תועדה בספר "המצוד אחר הגרעין של היטלר", ובסרט "גיבורי טלמרק". מדובר בפעולת החבלה הנועזת והמוצלחת ביותר של הקומנדו הבריטי במלחמת העולם השנייה.


גיבורי טלמרק" הסרט בכיכובו של קירק דאגלס פיצוץ מפעל ייצור מים כבדים נורבגיה


טלמרק נורבגיה


אז יצאנו לצפון, ממש צפון ארקטי, לחפש את קצה העולם, אבל נשארנו במרכזו.


אבי גולדברג יוני 2017

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

על  השעון

בבוקרו של השביעי באוקטובר 2023  נעצר שעון הזמן ומאז מתקתק שעון המוות החידלון וקוצר היד. שעון זמנם האוזל של החטופים. זמן החיים של הנרצחים שנגדע לנצח וזמנה של מדינת ישראל  תחת אין מנהיגות, זמן שאול - סי

bottom of page