top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

בקיץ

1. 24 פברואר 1848, היום לפני 175 שנים פרצה עוד מהפכה באירופה, המכונה "אביב העמים", בדרך להשגת חופש מכפייה דתית, זכויות סוציאליות וזכויות אדם בכלל.


תנועת מחאה נגד השלטונות התאוקרטיים הטוטליטריים שהתגבשו ביבשת הזקנה לאחר שהביסו את רעיונות המהפכה הצרפתית, ושללו את זכויות הפרט וזכויות האזרח ליהודים. ושוב 175 שנה לאחר מכן אנו נמצאים ברגרסיה ופגיעה בחיים הדמוקרטיים, רפובליקניים. עליית כוחם של החוגים הדתיים פונדמנטליסטים ושל הדיקטטורות והשלטון האוטוקרטית . לדיקטטורות של איראן, צפון קוריאה וסין הצטרפו בצורה "מרוככת" תורכיה , הונגריה ,רוסיה פולין, והרפובליקות האסלאמיות של חבר העמים.


לנגע הראקציונרי יש קסם שחור ומדבק שהגיע אל פתחינו. הסיסמא "המדינה והשלטון הוא מעל לכול כולל שלטון החוק" הדהדה זה לא מכבר גם בטראמפיזם שאיים על היציבה בדמוקרטיות.


כמו מאבקו של אמיל זולא באנטישמיים, כמו מאבקם של לוחמי החופש של מהפכת פברואר 1848, המאבק ברודנות, המאבק בחוגים הראקציונריים הוא מאבק שאינו מסתיים לעולם. גם סומא יכול לזהות אותו במקום בו מכנה השלטון וסוכניו את הפטריוטים ובוני הארץ את שוחרי החופש וזכויות האדם "אנרכיסטים". במדינה כזו שוכן כבר החיידק הראקציונרי שמשאיר לעצמו את התפאורה הישנה דמוקרטיה ושלטון החוק אך מחסל אותם בפועל.


2. מחווה לסופרים ישראלים שחזו במאה שעברה את המתרגש עלינו.


בנימין תמוז
ספי רכלבסקי


עמוס קינן


בקיץ

היו הענבים מלאים וצהובים. הזמורות גדלו פרע, שריגים עמוסי אשכולות שלא נבצרו כרעו תחת משקלם. כשקרבתי, נראו הענבים כאשכי כלב כנעני, העוללות שנשרכו על הקרקע האפירו כזנבו.


איש לא היה סביב, הדרך למושב נותקה כבר לפני חודשיים.


הרדיו באוטו השמיע מנגינות חסידיות ופרצי חדשות בישרו על ההתקדמות במו"מ בין ממלכת יהודה לרפובליקה של צפון קפריסין בדבר שיפוץ אתרי מחנות המעפילים ליד פמגוסטה, והתאמתם למחנות מעבר ללהטבי"ם שיעזבו מרצונם. צעיר חמוש ברובה גליל סימן לי בתנועת יד לעבור. היה חם. כשהמכונית התרחקה משם, הסרתי את הכיפה הסרוגה שחיממה את הראש.


הרדיו שידר בתחנת "קול יהודה", שהיתה פעם גלי צה"ל, הודעות קצרות: "שר האוצר בישר כי תקציב הלאומי יאוזן השנה בזכות יישום המלצות המטה החדש במשרדו. יהיו קיצוצים משמעותיים בפנסיות. תשלומי הפנסיות לשופטי בתי המשפט לשעבר יבוטלו לחלוטין והם ימשיכו לקבל קצבאות במסגרת הביטוח הלאומי. בעלות המשכורות של דייני הסנהדרין יישא משרד הדת".


גם הפנסיות לעובדי המנגנון הממשלתי לשעבר, וליוצאי צבא הגנה לישראל, לארגוני הנכים , הודיע הקריין, יאוזנו משמעותית. הסכומים יועברו לקרן משמרות היהדות המתפרצת. הוא הדגיש כי יש צורך להכשיר את יחידות העילית הללו, שרק לפני שנה התעמתו עם שוטרים והבעירו חנויות לא כשרות, לעבודות שיטור וביטחון . עתה הם היו כבר במדי שוטרים שחורים וענדו על שרוולם השמאלי את אות היחידה, הדגל הצהוב ומנורת הקנים. הנס של יהודה.


אנשי יחידת העורף של משמרות היהדות המתפרצת, היו מתנדבים. גברים עבדקנים חסונים, שהשביתו את לימודיהם למשך שלושה חודשים, הם ניצבו בפתחי המרכולים, שמרו על הסדר החדש, הבטיחו שקניות מצרכים בפומבי יערכו רק על ידי גברים. לנשים לא הותר להסתובב בינתיים במרחב הציבורי "עד שהמצב הביטחוני יתייצב".


שר החוץ בישר כי השיחות עם השלטון בבודפשט הניבו שיתוף פעולה פורה, והסכם לחילופי תרבות ומורשת לאומית נחתם בארמון הנשיא .


ראש הממשלה הצעיר של יהודה, חזר הבוקר למתחם המבוצר של הממשלה בחברון. בשיחות עם מיופה הכוח האמריקאי החדש שבא לאחר סגירת השגרירות האמריקאית, סוכם על מתן סיוע להטסה וקליטת יהודים חסידיים מברוקלין ביהודה.


ראש הממשלה הקודם שמשפטו הופסק עם הקמת הסנהדרין, עבר עם בני משפחתו לארצות הברית כראש הקתדרה להיסטוריה של מדינת ישראל , במכון בברמינגהם אלבמה .


הקריין הודיע שזו מהדורת החדשות האחרונה השבוע, עד לחידוש שידורי רדיו יהודה ביום ראשון בבוקר .

כשהגעתי לעיר היו הרחובות נטושים לקראת השבת. תנועת כלי רכב נאסרה החל מהשעה חמש אחר הצהריים עד לצאת השבת. משמרות שבת רכובים על זלדות ישנות שנותרו בימח"ים . עכשיו כששטחי השומרון והגליל התחתון אוחדו ליחידה פוליטית אחת, פלשתין, וזכו להכרה בינלאומית, שקטו הרוחות. גם בדרום, לאחר שפונתה מצפה רמון ולבדוויים ניתנה אוטונומיה, חזר השקט לשרור. כלי הרכב המשוריינים של משמרות השבת נותרו בכיכרות ובצמתי הדרכים עד למוצאי השבת והקפידו ממקומם על ההוראות שאסרו העלאת אור חשמל או שימוש בכלי רכב עד צאת השבת.


משאיות עמוסות פועלים מצפון קוריאה חלפו בדרכם אל מחנות השהייה שלהם מחוץ לעיר, הם ישובו לעבודתם ביום ראשון. ממשלת צפון קוריאה הסכימה לקבל את שכרם במטבע שקל כסף דיגיטאלי ברשת האפלה.


ירושלים שקטה אף היא תחת סמכויותיה של מילציית שכירי החרב ווגנר הרוסית. באביב הוטסו חיילי המיליציה במטוסי טופולוב ישנים, לשדה התעופה עטרות, כדי להגן על רכוש הכנסייה הרוסית בירושלים. מאז הורחבו סמכויות המיליציה והיא הוכרה על ידי האו"ם ככוח שיטור בינלאומי. שמה הוחלף לכוח מסדר הצלב הפרבוסלבי . העלייה להר הבית והגישה לכותל המערבי נחסמו בפני מוסלמים ויהודים. פוטין הבהיר חד משמעית, שעם ההפרה הקטנה ביותר של הסטאטוס קוו החדש, יפוצצו הר הבית והכותל המערבי, כפי שרוסקה קייב.


פרקתי את ארגז הענבים שבצרתי, את היין שאפיק אשמור עד שאצליח לעזוב. את מבצע ההטסה הגדול באביב "סיעור מוחות" שמימנו מיקרוסופט, מטא, וגוגל, להטסת אלפי תל אביבים לקליפורניה, החמצתי. עכשיו אני ממתין להפלגת ליל מהמרינה הנטושה בהרצליה שארגנו חברי הקהילה הישראלית בברלין, המקימים את תחנת השידור החופשית כנען רונדפונקט ואת ספריית המדינה ע"ש תאודור הרצל.


7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אחד אחד ובאין רואה

אחד אחד ובאין רואה אבי גולדברג זה התחיל כך , רכבתי על האופניים על רציף תחליף  עץ   סינטטי בנמל תל אביב, חלפתי על פני מסעדת היוקרה "מול ים" ובזווית עיני אני קולט את נחמן יוצא מדלת צדדית של המסעדה  צועד

אתנחתא, בית בעולם

אתנחתא, בית בעולם אבי גולדברג חלום החופשה הישראלי העדכני השתנה. טעמם של הישראלים התעדן, לא עוד שהייה בבתי מלון מפוארים, די למועדוני "הכול כלול" על חופי ים לבנים. את מקומם ממלאים רכיבת אופניים אתגרית,

bottom of page