top of page
  • תמונת הסופר/תאבי גולדברג

55+free minds 28


אבי גולדברג 2011אלקסיס דה טוקוויל העלה את רשמיו מביקורו באמריקה בשנת 1835 ,בספרו הנפלא רב הפרקים 'הדמוקרטיה באמריקה', ברנרד הנרי לוי ,העלה את רשמיו מאמריקה לפני מספר שנים עלי ספר פחות מרתק ,ורטיגו אמריקאי'

הח"מ מעלה את רשמיו מאמריקה בעמוד אחד.סקירה לא ממצה ולא מחייבת.

1.כשהטלתי מטבע נדבה ,בן 25 סנטים, לכוס רחבה שהחזיק בחור שישב על המדרכה ברחוב בדאלאס ,הסתבר שהמטבע צלל לתוך קפוצ'ינו של סטארבקס.כיום, על אף המשבר הכלכלי הגדול ביותר שחוותה אמריקה מאז 1929 ,שנדמה יש פחות חסרי בית ומקבצי נדבות ברחובות מאשר במשברים קודמים או שחסרי הבית מסולקים אף מהרחובות.

2.הטלוויזיה האמריקאית,לפחות בחלקה, אינה רק מכשיר לדיווח חדשותי.חלוקת העניינים היא בערך כזו; תחנות טלביזיה המדווחות ללא הרף על מזג אויר , רשתות המשמשות כמכשיר עיבוד זבל ,ריאליטי,ופרסומות וכאלה שמשמשות כמכשיר פוליטי . רשת פוקס וכתביה מגויסת למתקפה חסרת רחמים על הנשיא אובמה, לא פחות מהשתלחות מייקל מור בנשיא הקודםW גאורג.

.

3.אמריקאי 'ממוצע' שלא איבד משרתו 'עדיין מעוניין בעיקר במצבו הכלכלי, בחינוך ילדיו ובתנאי הפרישה שלו,העולם שמחוץ לגבולות היבשת החדשה מעניין את האמריקאי הרבה פחות. גל הפורשים ממעגל העבודה מתרחב עם הצטרפות 'הבייב בומרס 'לשורות הגמלאים ,חלקם מטפסים על הרלי דיוידסון ודוהרים על כבישי אמריקה ,מיעוטם ימשיך לעבוד ולהתנדב ורבים יעברו לגור בקהילות מוגנות הנקראות 55+ ,כאלו שהמגורים בהן מיועדים לתושבים בני 55 ומעלה.

4 .יעד הביקור והתיור המועדף על האמריקאים הוא אמריקה, ,בשנת 2010 בקרו 39 מליון אמריקאים בעיר ניו יורק .

5. החברה האמריקאית היא החברה השמנה ,והאוביסית בתבל. מוצרי המזון שעל המדפים עדיין מכילים את אותם אבות זבל שהביאו את האמריקאים לגודל בו הם נמצאים.

6. שרות ;אין מקום שבו תרכוש מוצר בשני דולר ועדיין יודו לך ,אין מקום שבו תוכל לבלבל המוח לצוות המכירה ,להחליף המוצר ,ועדיין לא להוציא אותם משלוותם.

7. פסגות הרי הרוקיס יפים ולבנים,חופי פלורידה כחולים שורצים בחסילונים עסיסיים,והביצות בתנינים וצבי מים ,אמריקה הביאה לעולם את המושג שמורות טבע ופארקים לאומיים.

8. קולו של סגן הנשיא לשעבר אל גור, נעלם ,אולי הפרטנציה של האיש היפה המחזק את בלוריתו בספריי שיער לא תרמה לעניין אותו הפך ללפיד שלפני המחנה ;האמריקאי ממשיך לנהוג בגזלני דלק גדולים ,למזג 24 שעות חללים ריקים ולהאיר מגדלי קומות ללא צורך.

9. המאזן המסחרי של וולמארט, רשת המרכולים הגדולה בעולם , עם סין, גדול יותר מאשר המאזן המסחרי של סין עם צרפת. וולמארט הוא הסוכן שעשה יותר מכול לאובדן מקומות עבודה באמריקה על ידי הפצה אינטנסיבית של מוצרים סיניים בדולר ,אותם קונים בטירוף המובטלים האמריקאים.

10.חנויות וולמארט משתרעות על שטח של דונמים, וגגותיהם חשופים לשמש היוקדת באריזונה נוודה פלורידה וקולוראדו,אף על פי כן אינם מכוסים בלוחות סולאריים לספק חשמל נקי.


11. כביש מספר 1 מוביל לנקודה הדרומית בארה'ב ,הקי ווסט. נסענו שמה,לבדוק שתי אגדות ;המינגווי וkey lime pie-. הפאי מעולה ,המינגווי מסתתר בחנות הספרים המקומית בפלמינג סטריט ,שם אפשר לרכוש מגוון ביוגראפיות ואת כתביו במהדורות שונות , סירות צחורות רבות כוח וציוד דייג משוכלל מפליגות לים ללא הזקן. הויכוח בין שתייני המוחיטו באם סלופי גו' בר המקורי בגרין סטריט הוא המקדש או קפטן טוני שמעבר לפינה. ארנסט המזוקן הביא עימו מהוונה את המוחיטו, והכריזמה שלו הפכה את שני הברים למקדשי אלכוהול. מעבר למפרץ 120 קילומטר מדרום מזרח שוכנת הוונה ,שם עולי הרגל אל הבר של האמבוס מונדוס הוטל מתווכחים בדבר כמות הרום הלבן שיש לערבב בדקירי ,משקה ניו יורקי,שאת שתייתו הנהיג שם המינגווי. ביתו של המינגווי ,מלכודת תיירים.


12.וכן אני עדיין אוהב את אמריקה ,למרות גידולים מסוגה של שרה פיילין . הדמוקרטיה הגדולה תמיין אותה לבסוף כעוד דיירת בקן הקוקייה כמו מקארתי וולאס.

אבי גולדברג ינואר 2011

יו.אס.אייצפייה 10 תגובות
bottom of page